Aktualizacja: 18.05.2015 07:40 Publikacja: 18.05.2015 07:40
Foto: geoportal.gov.pl
W piątek posłowie uchwalili nowelizację prawa geodezyjnego i kartograficznego. Przesądza ona, że za uwierzytelnienie dokumentacji geodezyjnej geodeci powinni wnosić opłatę.
Dziś nie do końca jest to jasne. Wszystko przez wcześniejszą nowelizację prawa geodezyjnego. Weszła ona w życie w połowie lipca 2014 r. Wymusił ją swoim wyrokiem Trybunał Konstytucyjny, który zakwestionował dotychczasowe zasady naliczania opłat.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
1 stycznia 2024 r. nastąpi coroczna urzędowa zmiana nazw miejscowości, tym razem ponad tysiąca.
Orzeczenie TK o niekonstytucyjności przepisu, na podstawie którego doszło do ujęcia zabytków w gminnej ewidencji, jest podstawą do zakwestionowania zarządzeń, na podstawie których doszło do tychże wpisów.
Niektóre obiekty o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa, na wniosek resortu obrony narodowej, zostały ukryte na mapach – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Premier odwołał Waldemara Izdebskiego ze stanowiska Głównego Geodety Kraju. Niedawno „Rzeczpospolita” podała, że na prowadzonym przez ten urząd geoportalu ujawnione są dane wrażliwe dla bezpieczeństwa państwa.
"Numer księgi wieczystej pozwala pozyskać dane osobowe – potwierdza to także RPO" - napisał w komunikacie Urząd Ochrony Danych Osobowych, którego Prezes toczy z Głównym Geodetą Kraju (GGK) spór o ujawnianie na GEOPORTALU numerów ksiąg wieczystych. RPO twierdzi jednak, że nie zajął w tej sprawie stanowiska i czeka na rozstrzygnięcie NSA.
Właściciel działki zwrócił się do prezydenta miasta o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie aktualizacji jej powierzchni.
Wpisy do niej są podstawą do sporządzania programów opieki nad zabytkami przez województwa, powiaty i gminy.
Będzie ułatwiony dostęp przez internet do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas