Mieszkanie dla członka rodziny bez ulgi w PIT - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Żeby skorzystać ze zwolnienia w PIT przy opodatkowanej sprzedaży nieruchomości, podatnik musi realizować własne cele mieszkaniowe. Ten warunek nie jest spełniony, gdy w zakupionym lokum zamieszka np. jego dziecko.

Publikacja: 03.09.2019 16:48

Mieszkanie dla członka rodziny bez ulgi w PIT - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Foto: Adobe Stock

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny przesądził kolejny spór o zwolnienie z PIT dla podatników, którzy pieniądze z opodatkowanej sprzedaży nieruchomości przeznaczają na cele mieszkaniowe. NSA uznał, że mieszkanie przeznaczone dla dorastającego dziecka zwolnienia nie daje.

Czytaj też:

Kupno mieszkania dla dziecka z ulgą w PIT, jeśli rodzic zawrze umowę dożywocia - interpretacja podatkowa

Sprawa dotyczyła podatnika, który przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku nabycia, sprzedał mieszkanie w Warszawie. To oznaczało, że musi rozliczyć się z fiskusem. We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił jednak, że sprzedaż miała związek z dynamicznymi zmianami życiowymi i nabył trzy mniejsze mieszkania – jedno w Warszawie, w którym sam zamieszkał, i dwa w Katowicach położone w bliskim sąsiedztwie. Pierwsze z nich miało mu służyć przy wykonywaniu obowiązków udziałowca spółki. W drugim w samodzielną dorosłość miał wchodzić syn podatnika. Oba katowickie mieszkania miały być przejściowo wynajmowane.

Mężczyzna chciał potwierdzenia, że taki wydatek pozwala mu skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem podatnik może liczyć na preferencje, gdy w odpowiednim czasie pieniądze z opodatkowanej sprzedaży jednej nieruchomości wyda na wskazane własne cele mieszkaniowe, m.in. zakup innej.

Fiskus odpowiedział, że podatnik może skorzystać ze zwolnienia jedynie w związku z zakupem jednego lokum, w którym faktycznie zaspokaja swoje potrzeby mieszkaniowe. Dwa pozostałe prawa do ulgi nie dają. W ocenie urzędników przyszłe zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych dziecka czy też czerpanie zysków z najmu nie ma nic wspólnego z własnymi celami mieszkaniowymi.

Taka wykładnia nie zadowoliła podatnika. Sprawa trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale ten oddalił skargę.

Wygraną fiskusa przypieczętował NSA. Co istotne, w zasadzie nie kwestionował, że podatnik może realizować własne cele mieszkaniowe w kilku mieszkaniach. Nie dopatrzył się jednak takiej w spornym przypadku. NSA zauważył, że interpretacja dotyczy faktów już zaistniałych, a nie hipotetycznej sytuacji. Nie przekonało go, że podatnik będzie w przyszłości mieszkał w jednym z katowickich mieszkań, bo firma, w której ma udziały, ma się rozwijać. Są to kwestie przyszłe i niepewne, mające charakter postulatywny. Tymczasem, jak tłumaczył sąd, to, czy realizowany jest cel zwolnienia, tj. własny cel mieszkaniowy, należy badać na moment zakupu przez podatnika.

NSA nie zgodził się też, chodzi o własne cele mieszkaniowe podatnika, gdy w zakupionym lokum zamieszka np. jego dziecko. Jak zauważył sędzia Marek Olejnik, ustawodawca posługuje się pojęciem własnych celów mieszkaniowych podatnika, a nie członków jego rodziny. Ci bowiem są odrębnymi podatnikami i oddanie im mieszkania do dyspozycji nie jest realizacją własnego celu mieszkaniowego tego, kto z ulgi chce skorzystać.

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt II FSK 3091/17

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku