W 2015 r. w Polsce wynajętych zostało 1,5 mln mkw. powierzchni biurowej. Do użytku oddano 643 tys. mkw. Dziś w budowie jest kolejny milion mkw. biur.

W tym roku najwięcej projektów będzie realizowanych w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu.

Tak duża oferta może wpłynąć na obniżkę czynszów, zwłaszcza w centralnych lokalizacjach. Już dziś w Warszawie – jak opowiadał jeden z doradców – choć stawki wywoławcze w najlepszych miejscach wynoszą 22 euro za mkw. miesięcznie – to czynsze po negocjacjach mogą być o 25 proc. niższe. Bo presja na właścicieli budynków biurowych jest coraz większa. Przy długoterminowym najmie duży klient nowego biurowca dostał 12 miesięcy bez czynszu. Deweloperzy urządzają siedziby pod klucz, finansują przeprowadzki.

Coraz ostrzejsza jest też konkurencja między nowymi a starszymi budynkami. A tzw. dojrzałe biurowce – wybudowane przed 2000 r. – jak podaje BNP Paribas Real Estate – stanowią jedną trzecią wszystkich w stolicach krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Najwięcej jest ich w Warszawie (niemal 1,2 mln mkw.).

W mieście szykują się więc kolejne rewitalizacje takich biurowców, zwykle dobrze położonych, oraz wyburzenia. Dla firm poszukujących siedzib to czas na korzystanie z rynkowych okazji.