Dla działającego w czterech aglomeracjach dewelopera ubiegły rok to ustanowienie kilku rekordów. Firma przekazała klientom najwięcej lokali w skali roku, 3666 (wzrost o 10 proc.), co pozwoliło zaksięgować ponad 2,4 mld zł przychodów, o 27 proc. więcej niż rok wcześniej. Marża brutto ze sprzedaży sięgnęła wysokiego poziomu 31,2 proc., o 1,7 pkt proc. mniej niż rok wcześniej, przy czym w Trójmieście było to 38,8 proc., a Warszawie 35,2 proc. Pomijając księgowy wynik przejęć, średnia rentowność grupy wyniosła 33,1 proc.

Marża netto utrzymała się na poziomie 17 proc. Zysk netto wzrósł o 26 proc., do rekordowego poziomu ponad 410 mln zł (16 zł na akcję).

W 2022 r. grupa sprzedała 3093 mieszkań nabywcom indywidualnym (spadek o 24 proc.) oraz 397 lokali inwestorowi PRS, przy czym ta transakcja została rozliczona częściowo w IV kwartale ub.r. (sprzedaż działki za 90 mln zł netto) i będzie dalej rozliczana jako kontrakt budowlany (po przekazaniu mieszkań funduszowi nie zostaną one rozpoznane w wyniku, wartość robót budowlanych to 200 mln zł netto, budowa ruszyła w I kwartale i potrwa do 2025 r.).

Bank ziemi grupy pozwala zbudować 17,1 tys. mieszkań – to najwięcej w historii.

Sytuację spółki i otoczenie rynkowe skomentował prezes Jarosław Szanajca:

- Wyniki za 2022 r. uważamy za bardzo dobre. Przede wszystkim należy mieć świadomość, jak wymagający były miniony rok na rynku nieruchomości. Wyzwania, z którymi mierzyła się cała branża, narastały w zasadzie z kwartału na kwartał. Od tych natury międzynarodowej, czyli rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, która spowodowała odpływ kapitału z naszego regionu, przez ogólnokrajowe, jak np. kryzys energetyczny pogłębiający inflację. Do tego doszły negatywne wydarzenia oddziaływujące bezpośrednio na samą branżę. Tu należy wymienić m.in. zaostrzone kryteria obliczania zdolności kredytowej oraz kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych, które osiągnęły poziom nienotowany od 20 lat. Pomimo tych wszystkich niekorzystnych wydarzeń, zakończyliśmy rok z bardzo dobrymi wynikami.

Naszą pozycję rynkową kształtowały głównie dwa czynniki. Pierwszy to duża atrakcyjność naszej oferty dla klientów chcących lokować swoje oszczędności w nieruchomości mieszkaniowe, do czego zachęcały w ubiegłym roku wysoka inflacja oraz silny rynek najmu. Osoby zamierzające ochronić wartość swojego kapitału stanowiły kluczową grupę kupujących mieszkania przy rekordowym 70-proc. udziale transakcji gotówkowych w naszej strukturze sprzedaży. Klienci „gotówkowi” w Dom Development szczególnie mocno zainteresowani byli segmentem mieszkań o podwyższonym standardzie. Drugi istotny czynnik dla naszych wyników to rozpoczęcie przez grupę współpracy z klientami instytucjonalnymi. To ważny krok w dywersyfikacji naszej działalności. Chcemy jednak zaznaczyć, że naszym podstawowym segmentem niezmiennie pozostanie budowa mieszkań dla klientów indywidualnych i spełnianie ich marzeń o własnym lokum.

Jakie zapatrywania zarząd ma na 2023 r.?

Oczekujemy, że ten rok pod względem sprzedaży nie będzie gorszy niż ubiegły. Przede wszystkim na krajowym rynku cały czas obserwujemy strukturalny niedobór mieszkań. Dodatkowo rozwierają się nożyce między podażą a popytem w tej branży, co najlepiej obrazują rosnące ceny na rynku najmu. W bieżącym roku rynek mieszkaniowy powinien zostać wzmocniony dzięki decyzji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego łagodzącej warunki oceny zdolności kredytowej, głównie dla kredytów z okresowo stałą stopą. Dodatkowo w 2023 r. zapowiadany jest rządowy program dopłat do kredytów na pierwsze mieszkanie. Jego wprowadzenie może dać większej liczbie Polaków szansę na własne lokum, a tym samym będzie wspierało naszą działalność – powiedział prezes Szanajca.