UB Holding wchodzi do Polski, stawia na modernizacje

Inwestor wydobędzie wartość z wrocławskiego Silver Forum. Rozgląda się za kolejnymi nieruchomościami z różnych segmentów rynku.

Publikacja: 10.03.2023 11:04

UB Holding wchodzi do Polski, stawia na modernizacje

Foto: materiały prasowe

Austriacki United Benefits Holding (UB Holding), deweloper, inwestor i zarządca nieruchomości, przeprowadził pierwszą transakcję w Polsce kupując wrocławski biurowiec Silver Forum. Zbudowany przez Archicom, liczący 16 tys. mkw. najmu budynek został oddany do użytkowania w 2008 r. Zakup „leciwego” jak na standardy rynku biurowego, budynku jest nieprzypadkowy.

– Nasza strategia zakłada inwestowanie w budynki „value add”, mamy w tym duże doświadczenie, ponadto kierujemy się wymogami ESG – zaznacza Michael Klement, prezes UB Holdingu.

Trzy główne klasy aktywów wyróżniane przez inwestorów z rynku nieruchomości komercyjnych to „core” (najlepsze lokalizacje i najemcy, nastawienie na czynsze, niskie ryzyko inwestycyjne - a więc odpowiednio niższy zwrot), „value add” (obarczone wyższym ryzykiem inwestycyjnym, obliczone nie tyle na czerpanie wpływów z czynszów, ile na skorzystanie z potencjalnego wzrostu wartości) oraz „opportunistic” (wysokie ryzyko i konieczność mocnego „popracowania” nad obiektem, ale dzięki temu większy potencjalny zwrot).

ESG (środowisko, kwestie społeczne, ład korporacyjny) to konieczność dostosowania budynków do współczesnych standardów środowiskowych i związanych ze zrównoważonym rozwojem. Bez tego starsze budynki będą mieć problem ze znajdowaniem najemców, pozyskiwaniem finansowania, sprzedażą do nowych właścicieli. Część inwestorów wietrzy w tym okazje – chce zarabiać na dostosowaniu nieruchomości do nowych wymogów.

Wydobywanie wartości

- Modernizacja budynków może mieć wiele postaci, od lekkiego odświeżenia, zmiany struktury najemców po kompletną zmianę funkcji użytkowej, np. biurowiec można przekształcić na akademik. Decyzję poprzedzają gruntowne analizy techniczne, rozmowy z najemcami, operatorami, inwestorami. Na tej podstawie przygotowywany jest budżet i harmonogram – mówi Klement. - Analizujemy szczegółowo każdy budynek, określamy, co trzeba zrobić w perspektywie 3-5 lat. W przypadku Silver Forum stawiamy na aspekty techniczne, jak zmiana fasady w celu poprawy izolacyjności termicznej, wymianę systemów ogrzewania, modernizację systemów przeciwpożarowych i bezpieczeństwa. Równolegle stawiamy na czynniki socjalne: przebudowę powierzchni wspólnych, utworzenie pomieszczeń sprzyjających integracji i spotkaniom, utworzenie kantyny czy parkingu dla rowerów – wylicza.

Prezes przyznaje, że w czwartym roku po pandemii rynek biurowy wciąż mierzy się z wyzwaniami i zarządzanie nieruchomościami musi być elastyczne i nastawione na wspieranie najemców. Część z nich widzi bowiem, że frekwencja w biurach wynosi 30-40 proc. i w związku z tym chciałoby zmniejszyć wynajmowaną powierzchnię, prosi o zachęty lub obniżenie czynszu. UB Holding w każdym biurowcu z segmentu „value add” przygotowuje program zachęcający pracowników do powrotu.

Jakie plany wobec polskiego rynku ma UB Holding? – W tej chwili interesują nas biurowce z segmentu „value add”, prywatne akademiki, hotele, a także biurowce z segmentu „core”. Rozglądamy się za nieruchomościami w Warszawie i innych dużych miastach – mówi Klement. Zaznacza, że choć firma została założona w 2020 r., to właściciele i członkowie zespołu mają bogate doświadczenia na polskim rynku. – W pewnym sensie więc nie debiutujemy w Polsce, tylko tu wracamy. Mocno wierzymy w ten rynek, ludzi i okazje inwestycyjne – podsumowuje.

Modernizować czy zastąpić

Jak zaznacza Agnieszka Giermakowska, dyrektorka działu badań rynkowych i doradztwa oraz liderka ds. ESG w Newmark Polska, z roku na rok obserwujemy zmianę zarówno standardów, jak i oczekiwań uczestników rynku nieruchomości odnośnie do oferowanych powierzchni, np. biurowych.

- I nie mówimy tutaj wyłącznie o wyglądzie, ale przede wszystkim o efektywności energetycznej, możliwościach aranżacji powierzchni czy też niedopasowania instalacji budynkowych do potrzeb najemcy (głównie w starszych obiektach). Dostosowanie nieruchomości do obecnych potrzeb wymaga często poniesienia wysokich nakładów przez wynajmującego i tutaj pojawia się kwestia opłacalności takiego przedsięwzięcia – mówi Giermaszewska. - Często jest tak, że potencjał i wartość samej działki są większe od budynku na niej posadowionego, szczególnie dotyczy to centralnych lokalizacji w miastach, gdzie pustych działek jest już niewiele. Stąd nikogo już nie dziwią coraz częstsze informacje pojawiające się na rynku informujące o kolejnych wyburzeniach i zmianach funkcji istniejących budynków. Dodatkowo dochodzą regulacje wprowadzane przez Unię Europejską, m.in. w zakresie osiągnięcia zeroemisyjności do 2030 roku czy też ograniczenia zużycia energii przez nieruchomości. Niestety wiele starszych budynków przy obecnej funkcji ma małe szanse na sprostanie tym wymaganiom, przez co ich atrakcyjność zarówno dla najemców, jak i inwestorów spada.

Najemcy oraz inwestorzy poszukują i decydują się przeważnie na nieruchomości posiadające nowoczesne rozwiązania technologiczne i sprzyjające realizacji strategii ESG. Dlatego modernizacji i zielonej certyfikacji poddawanych jest coraz więcej starszych budynków, a właściciele nieruchomości, którzy planują działania z tym związane, mogą ubiegać się o finansowanie bankowe na preferencyjnych warunkach. W przypadku podjęcia decyzji o wyburzeniu i zrealizowaniu nowej inwestycji coraz częściej brana jest pod uwagę możliwość recyklingu materiałów ze starego obiektu, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko - dodaje.

Austriacki United Benefits Holding (UB Holding), deweloper, inwestor i zarządca nieruchomości, przeprowadził pierwszą transakcję w Polsce kupując wrocławski biurowiec Silver Forum. Zbudowany przez Archicom, liczący 16 tys. mkw. najmu budynek został oddany do użytkowania w 2008 r. Zakup „leciwego” jak na standardy rynku biurowego, budynku jest nieprzypadkowy.

– Nasza strategia zakłada inwestowanie w budynki „value add”, mamy w tym duże doświadczenie, ponadto kierujemy się wymogami ESG – zaznacza Michael Klement, prezes UB Holdingu.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu