Fundacja WiseEuropa w ramach raportu „Gościnna Polska 2022+, Jak mądrze wesprzeć Polskę i Polaków w pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie?”, pochyliła się m.in. nad rynkiem mieszkaniowym. Napływ uchodźców z Ukrainy w połączeniu ze spadkiem zdolności kredytowej Polaków spowodował presję na rynek, stąd konieczność podjęcia działań doraźnych, jak i strategii średnio- i długoterminowej. Eksperci współpracujący z WiseEuropa zaproponowali kilkanaście rekomendacji.
Działania krótkoterminowe powinny być nakierowane na zwiększenie podaży mieszkań w oparciu o istniejące zasoby.
Punkt pierwszy to remonty pustostanów z zasobu publicznego: w Polsce w 2020 r. było około 70 tys. niezamieszkanych lokali w zasobach publicznych – głównie komunalnych, ale również państwowych zakładów pracy, Skarbu Państwa i TBS-ów.
Po drugie, według wstępnych wyników spisu powszechnego z 2021 r., niezamieszkanych prywatnych mieszkań i domów jest aż 1,86 mln – należy więc wypracować sposób wykorzystania nadającej się części tych zasobów w ramach gminnych polityk mieszkaniowych.
Trzecia doraźna inicjatywa to dalsza liberalizacja prawa najmu: dotychczas objęła ona umowy najmu okazjonalnego, ale wciąż zdecydowaną większość zawieranych na rynku umów stanowią te tradycyjne. To zniechęca część właścicieli lokali do wynajmowania uchodźcom – ze względu na trudności z eksmisją, szczególnie osób z dziećmi.