W tym roku wydatki na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przekroczą granicę 22 mld zł. - To o ponad 2,5 mld zł więcej niż w ubiegłym roku, który już wtedy przyniósł znaczny wzrost wsparcia dla tej grupy osób m.in. po zrównaniu renty socjalnej do 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. – To pokazuje, że skuteczne wsparcie osób niepełnosprawnych nie schodzi z agendy naszych priorytetowych działań i tak zostanie w kolejnych latach – dodaje minister.
Działania na rzecz osób niepełnosprawnych muszą mieć charakter długofalowy, tak by osoby niepełnosprawne mogły liczyć na regularną pomoc, umocowaną w ustawach i wieloletnich programach.
Czytaj także: Niepełnosprawni z 500+
W tym roku do istniejących już wieloletnich programów „Za Życiem" i „Dostępność Plus" doszły kolejne, które były finansowane z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Pracom nad Funduszem przyświecała idea stworzenia programów, które będą dawały możliwość wszechstronnego wsparcia – bez dyskryminowania jakiejkolwiek grupy osób niepełnosprawnych.
Już w pierwszym roku działania Funduszu resort rodziny uruchomił 4 programy.