Nowe zasady orzekania o niepełnosprawności

Nowe zasady orzekania o niepełnosprawności utrudnią życie osobom z dysfunkcjami – alarmują eksperci.

Publikacja: 23.03.2015 06:27

Nowe zasady orzekania o niepełnosprawności

Foto: www.sxc.hu

Eksperci Sądu Najwyższego i organizacji społecznych krytykują projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zakłada on istotne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności.

Jeden zamiast dwóch

Rozdzielone ma być orzekanie o niezdolności do pracy w ubezpieczeniu społecznym od orzekania o niepełnosprawności. Jednak w przypadku tego projektu, mimo szczytnego celu poprawy procedury, dziecko może zostać wylane z kąpielą, co wprowadzi chaos i pogorszy sytuację osób niepełnosprawnych.

Podczas prac nad ustawą duże zamieszanie wywołała opinia ekspertów z Biura Studiów i Analiz SN. Ich zdaniem proponowane zmiany, zamiast naprawić, zaburzą orzecznictwo o niepełnosprawności. Eksperci skrytykowali przede wszystkim nieprecyzyjne zmodyfikowanie przepisów o orzekaniu o niepełnosprawności do celów korzystania z ulg i uprawnień, w razie gdy wnioskodawca miał wcześniejsze orzeczenie ZUS lub KRUS wydane na potrzeby ubezpieczenia społecznego. Obecnie organy muszą uznać to orzeczenie, nawet jeżeli nie odpowiada ono rzeczywistości.

Projekt przewiduje wykreślenie tej procedury. Jednak zdaniem SN na skutek pozostawienia innych przepisów rezultatem wciąż będzie przymus wydania równoznacznego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do orzeczenia organu rentowego.

– W projekcie nowelizacji są poważne błędy legislacyjne, które SN trafnie dostrzegł – ocenia Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Jak tłumaczy, wprowadzenie tych zmian wywołałoby ogromne kłopoty pracowników i pracodawców, związane m.in. z automatycznym uchylaniem korzystnych dla niepełnosprawnego decyzji organów rentowych sprzed lat.

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Krzysztof Kosiński, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, przekonywał, że rozwiązania są trafne, a zmiany nie wpłyną na status osób niepełnosprawnych, które będą musiały jedynie przejść tryb orzekania.

Nowy stopień

Eksperci SN skrytykowali także zmiany w art. 6b ustawy o rehabilitacji dzielące osoby wymagające stałej lub długotrwałej opieki na dwie grupy o zniesionej możliwości zaspokajania potrzeb w stopniu znacznym oraz w stopniu znacznie ograniczonym.

– Takie zróżnicowanie de facto wprowadza nowy stopień niepełnosprawności. To duża niekonsekwencja – przekonuje Agnieszka Dudzińska ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Ukrytymi Niepełnosprawnościami Nie-Grzeczne Dzieci.

Dyrektor Kosiński przekonywał, że rozwiązania projektu są optymalne. Mają zapobiec sytuacji, w której trzeba by zmusić wszystkich do ponownego uzyskiwania orzeczeń o niepełnosprawności.

Mimo wątpliwości co do projektu posłowie nie zdecydowali się na skierowanie go na wysłuchanie publiczne. Trafi jednak do podkomisji w celu wyjaśnienia zastrzeżeń.

etap legislacyjny: skierowany do podkomisji

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku