Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce utworzenia środowiskowych domów samopomocy (ŚDS) dla osób ze spektrum autyzmu. Jego utworzenie zakłada opublikowany właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Czytaj także: Potrzebne odrębne regulacje ustawowe dla osób z autyzmem
Obecnie funkcjonują trzy typy takich domów: dla przewlekle psychicznie chorych (typ A), upośledzonych umysłowo (typ B) i dla wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych (typ C). To placówki, w których potrzebujący otrzymają pomoc i będą mogli uczestniczyć w terapiach. To pomaga im funkcjonować w społeczeństwie i wejść na rynek pracy.
Według założeń w domach samopomocy dla osób z autyzmem ma przypadać nie mniej niż jeden opiekun na trzech podopiecznych. W placówkach z więcej niż trzeba osobami z autyzmem i sprzężonymi niepełnosprawnościami będzie pokój wyciszeń. A dla osób z problemami w komunikacji werbalnej przewidziano trening umiejętności komunikacyjnych.
– Temat stworzenia środowiskowego domu pomocy społecznej dla osób z autyzmem pojawiał się na niemal wszystkich spotkaniach konsultacyjnych – zaznacza minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.