Tak wynika z projektu nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2349C4123B7D47F211FAD6BC28547DCE?id=76473]ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej[/link].
Zmiany przewidują możliwość pobierania zasiłku z pomocy społecznej jeszcze przez okres do trzech miesięcy od podjęcia zatrudnienia przez klienta ośrodka pomocy społecznej. W obecnym stanie prawnym osoby korzystające z różnych form pomocy w chwili otrzymania propozycji zatrudnienia tracą wszystkie swe uprawnienia. Często stanowi to barierę powstrzymującą przed podjęciem pracy. Ponadto między podjęciem zatrudnienia a otrzymaniem pierwszego wynagrodzenia pozostają bez środków do życia. Dlatego też należy stworzyć fakultatywne warunki prawne do kontynuowania pobierania zasiłku okresowego nawet przez trzy miesiące od podjęcia zatrudnienia.
[b] Projekt przewiduje także możliwość prowadzenia rodzinnych domów pomocy społecznej przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych[/b]. Stworzy to nowe możliwości dla rodzin, które już teraz opiekują się niepełnosprawnymi krewnymi. Dzięki tej zmianie mogliby zająć się także obcymi osobami i otrzymywać na ten cel środki z budżetu samorządu. Zdaniem pomysłodawców takie rozwiązanie będzie korzystne dla wszystkich zainteresowanych. Dla samorządu będzie to tańsza forma opieki nad takimi osobami niż kierowanie ich do domu pomocy społecznej (DPS). Dla niepełnosprawnego pobyt w warunkach zbliżonych do rodzinnych będzie bardziej stymulujący do samodzielnego życia niż DPS. A rodziny sprawujące opiekę zyskają nowe źródło dochodu, związane z jednoczesną opieką nad swoim członkiem rodziny.
Posłowie chcą także, by państwo wspierało utrzymywanie przez samorządy tzw. mieszkań chronionych, dofinansowywanych przez samorząd, w których mogą mieszkać osoby niepełnosprawne.
Aktualne przepisy nie zachęcają władz lokalnych do zainteresowania rozwijaniem i utrzymywaniem tej formy pomocy społecznej. Posłowie chcą więc doprecyzować przepisy.