Rząd oszczędza pieniądze, inwalidzi tracą pracę

W wyniku oszczędności kilkadziesiąt tysięcy niepełnosprawnych wypadło z systemu dofinansowań PFRON. Wielu z nich już nie pracuje

Publikacja: 01.09.2011 04:27

Rząd oszczędza pieniądze, inwalidzi tracą pracę

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w Polsce plasuje nas za większością państw UE. Z danych GUS wynika, że tylko co piąty niepełnosprawny w wieku produkcyjnym ma pracę. Gorzej jest już tylko w Rumunii i Macedonii – wynika z raportu NIK przedstawionego ostatnio w Sejmie.

Apel do premiera

– Wyniki tej kontroli pokazują, jak zła jest sytuacja niepełnosprawnych pracowników w Polsce – mówi Monika Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. – Jeśli przepisy nie zostaną zmienione, grozi nam załamanie rynku pracy niepełnosprawnych.

Dlatego POPON wystąpił z apelem do premiera Donalda Tuska o złagodzenie skutków nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która weszła w życie 1 stycznia.

34,5 tys. niepełnosprawnych, czyli co dziesiąty, nie otrzymuje już dopłat do wynagrodzenia

W myśl jej przepisów najpierw znacznie zaostrzone zostały zasady udzielania tzw. ulgi sprzedażnej przez spółki zatrudniające niepełnosprawnych innym firmom, które nie spełniały wymogu zatrudnienia co najmniej 6 proc. takich osób. Przez to od początku roku więcej firm wpłaca wyższe kary do

PFRON. Od marca możliwość uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia stracili niepełnosprawni z prawem do emerytury. Od czerwca zmalały zaś dofinansowania dla niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą.

Dzięki tym cięciom powstały już w budżecie PFRON oszczędności, które fundusz planuje rozdzielić między samorządy. Oznaczałoby to znaczne zwiększenie tej pomocy w stosunku do zeszłego roku.

1128 o tyle zmalała liczba podmiotów pobierających dofinansowania z PFRON

Kolejne zmiany

Najgorsze jednak jeszcze przed przedsiębiorcami. Nowela przewiduje, że od początku 2012 r. zacznie maleć dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Zdaniem POPON spowoduje to dalsze obniżenie zatrudnienia niepełnosprawnych. To, że z systemu dofinansowań PFRON zniknęło ponad 1000 firm i kilkadziesiąt tysięcy niepełnosprawnych pracowników, nie oznacza co prawda, że wszystkie te firmy zostały zlikwidowane, a pracownicy stracili zatrudnienie. POPON obserwuje w swoim biurze pośrednictwa pracy niezwykłe w okresie wakacyjnym zainteresowanie ofertami zatrudnienia dla niepełnosprawnych.

– Oczekujemy od premiera i rządu przedstawienia dokładnych danych statystycznych o tym, ilu niepełnosprawnych straciło dotychczas pracę w wyniku zmiany przepisów – zaznacza Tykarska. – Występujemy z apelem teraz, gdyż obawiamy się, że jeśli nie zaczniemy zwracać uwagi na ten problem, to w przyszłym roku, gdy będą wchodzić w życie kolejne etapy reformy obniżające dofinansowania będzie już na to za późno.

Wyborcze obietnice

W Sejmie pojawił się ostatnio projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji społecznej autorstwa posłów PSL. Wzbudził duże emocje w środowisku pracodawców osób niepełnosprawnych. Nowela przewidywała złagodzenie wymogów stawianych firmom udzielającym ulg we wpłatach do PFRON.

Okazało się jednak, że Sejm nie zdąży uchwalić tych przepisów, tym bardziej że rząd nie jest zainteresowany złagodzeniem przepisów w tym zakresie.

– Ostatnio ze strony rządu płyną sygnały, że we wrześniu może zapaść decyzja o podwyższeniu dofinansowań przez zastosowanie wyższego wskaźnika minimalnej płacy z tego lub poprzedniego roku. Wszystko zależy od wyników finansowych PFRON. Obawiam się jednak, że to tylko przedwyborcze obietnice – dodaje Edyta Sieradzka, wiceprezes POPON.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.rzemek@rp.pl

Czytaj także w serwisie:

Dobra Firma

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”