Wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w Polsce plasuje nas za większością państw UE. Z danych GUS wynika, że tylko co piąty niepełnosprawny w wieku produkcyjnym ma pracę. Gorzej jest już tylko w Rumunii i Macedonii – wynika z raportu NIK przedstawionego ostatnio w Sejmie.
Apel do premiera
– Wyniki tej kontroli pokazują, jak zła jest sytuacja niepełnosprawnych pracowników w Polsce – mówi Monika Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. – Jeśli przepisy nie zostaną zmienione, grozi nam załamanie rynku pracy niepełnosprawnych.
Dlatego POPON wystąpił z apelem do premiera Donalda Tuska o złagodzenie skutków nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która weszła w życie 1 stycznia.
34,5 tys. niepełnosprawnych, czyli co dziesiąty, nie otrzymuje już dopłat do wynagrodzenia
W myśl jej przepisów najpierw znacznie zaostrzone zostały zasady udzielania tzw. ulgi sprzedażnej przez spółki zatrudniające niepełnosprawnych innym firmom, które nie spełniały wymogu zatrudnienia co najmniej 6 proc. takich osób. Przez to od początku roku więcej firm wpłaca wyższe kary do