Jurorzy szwedzkiej nagrody przyznawanej osobom "pracującym nad praktycznymi i godnymi naśladowania rozwiązaniami najbardziej pilnych wyzwań, przed którymi staje dzisiaj świat" uznała Thunberg za "inspirowanie i wzmacnianie politycznych żądań na rzecz pilnych działań w kwestii ochrony klimatu".
"Jej determinacja, by nie pogodzić się z nadchodzącą katastrofą klimatyczną, zainspirowała miliony rówieśników do zabrania głosu i żądania natychmiastowych działań w kwestii klimatu" - uzasadnili przyznanie Thunberg nagrody jurorzy.
Thunberg rozpoczęła swój protest w sierpniu 2018 roku. W ramach protestu zamiast do szkoły przychodziła pod parlament tłumacząc, że nauka jest pozbawiona sensu w sytuacji, gdy dzieci mogą nie mieć przyszłości. Thunberg siedziała pod parlamentem z tabliczką "szkolny strajk dla klimatu".
Młodzi na całym świecie, naśladując Thunberg, zaczęli organizować protesty klimatyczne w formie marszów organizowanych w godzinach szkolnych. W ubiegły piątek ponad 4 mln osób w ponad 150 krajach świata dołączyło do tzw. Globalnego Strajku Klimatycznego, domagając się działań polityków w związku ze zmianami klimatycznymi.
Oprócz Thunberg nagrodę Right Livelihood Award otrzymali też działaczka na rzecz praw człowieka Aminatou Haidar z Sahary Zachodniej i prawniczka Guo Jianmei, z Chin, a także Brazylijczyk Davi Kopenawa.