Greta Thunberg z "alternatywnym Noblem" i milionem koron

Greta Thunberg, 16-letnia aktywistka ze Szwecji, której protest klimatyczny przed wyborami parlamentarnymi w jej kraju w 2018 roku zainspirował młodych na całym świecie do organizowania tzw. strajków klimatycznych, otrzymała nagrodę Right Livelihood Award. Nagroda ta, ufundowana w 1980 roku przez szwedzkiego pisarza i filantropa Jakoba von Uexkülla często nazywana jest "alternatywną Nagrodą Nobla".

Aktualizacja: 25.09.2019 11:00 Publikacja: 25.09.2019 09:18

Greta Thunberg z "alternatywnym Noblem" i milionem koron

Foto: AFP

Jurorzy szwedzkiej nagrody przyznawanej osobom "pracującym nad praktycznymi i godnymi naśladowania rozwiązaniami najbardziej pilnych wyzwań, przed którymi staje dzisiaj świat" uznała Thunberg za "inspirowanie i wzmacnianie politycznych żądań na rzecz pilnych działań w kwestii ochrony klimatu".

"Jej determinacja, by nie pogodzić się z nadchodzącą katastrofą klimatyczną, zainspirowała miliony rówieśników do zabrania głosu i żądania natychmiastowych działań w kwestii klimatu" - uzasadnili przyznanie Thunberg nagrody jurorzy.

Thunberg rozpoczęła swój protest w sierpniu 2018 roku. W ramach protestu zamiast do szkoły przychodziła pod parlament tłumacząc, że nauka jest pozbawiona sensu w sytuacji, gdy dzieci mogą nie mieć przyszłości. Thunberg siedziała pod parlamentem z tabliczką "szkolny strajk dla klimatu".

Młodzi na całym świecie, naśladując Thunberg, zaczęli organizować protesty klimatyczne w formie marszów organizowanych w godzinach szkolnych. W ubiegły piątek ponad 4 mln osób w ponad 150 krajach świata dołączyło do tzw. Globalnego Strajku Klimatycznego, domagając się działań polityków w związku ze zmianami klimatycznymi.

Oprócz Thunberg nagrodę Right Livelihood Award otrzymali też działaczka na rzecz praw człowieka Aminatou Haidar z Sahary Zachodniej i prawniczka Guo Jianmei, z Chin, a także Brazylijczyk Davi Kopenawa.

Laureaci nagrody otrzymują milion koron szwedzkich (ok. 103 tys. dolarów) na wsparcie swoich działań.

Materiał Promocyjny
Studia podyplomowe na UWr odpowiedzią na wyzwania teraźniejszości
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Nauka
Morze Czerwone: W Zatoce Akaba wymarł cały gatunek jeżowców
Nauka
Naukowiec z Florydy pobił rekord czasu spędzonego pod wodą
Nauka
Naukowcy: Owady wcale nie lecą do światła
Nauka
Nauka jako remedium na dezinformację
Nauka
Pajęczyce zjadające samce po seksie, udają martwe, by samiec z nimi kopulował