Naukowcy pracujący niezależnie od siebie w roku 1988 roku odkryli zjawisko z dziedziny fizyki kwantowej, zwane gigantycznym magnetooporem (w skrócie GMR). Osiągnięcie laureatów utorowało drogę nanotechnologii do zastosowań w technice, w urządzeniach, których używamy na co dzień. Efekt gigantycznego magnetooporu zrewolucjonizował metody odczytywania danych z twardych dysków komputerów i urządzeń przenośnych. Pozwolił na ich miniaturyzację.
„Odkryte przez tegorocznych laureatów zjawisko gigantycznego magnetooporu można uznać za jedno z pierwszych udanych zastosowań w obiecującej dziedzinie nanotechnologii w elektronice” – napisała Szwedzka Królewska Akademia Nauk w uzasadnieniu werdyktu. Laureaci fizycznego Nobla otrzymają złote medale i dyplomy oraz solidarnie podzielą między siebie 10 mln szwedzkich koron.
Dzięki odkryciom Ferta i Grünberga możemy cieszyć się coraz mniejszymi komputerami przenośnymi, ale także konsolami gier, dyktafonami, kamerami czy odtwarzaczami muzyki mieszczącymi tysiące piosenek. Wykorzystaniu przez przemysł gigantycznego magnetooporu zawdzięczamy także niesłychaną karierę wyszukiwarek internetowych, takich jak Google. Bez prac Alberta Ferta oraz Petera Grünberga nie byłoby dysków wielkiej pojemności, które są niezbędne dla działania Internetu.
– To przykład odkrycia, które błyskawicznie znalazło zastosowanie praktyczne – powiedział agencji PAP doc. Andrzej Wiśniewski z Instytutu Fizyki PAN. – Podstawowym zastosowaniem jest w tym przypadku nowa generacja głowic do odczytu magnetycznego, które są dzisiaj w zdecydowanej większości komputerów – wyjaśnił Wiśniewski.
Nobliści odkryli zjawisko gigantycznego magnetooporu w 1988 roku. Prowadząc eksperymenty, odkryli, że w kilku bardzo cienkich warstwach materiału ferromagnetycznego przełożonego materiałem, który nie wykazuje właściwości magnetycznych, małym zmianom pola magnetycznego odpowiadają ogromne różnice w oporze elektrycznym. Przy czym grubość tych warstw musi być bardzo mała, zaledwie kilku, najwyżej kilkunastu, atomów. Obaj uczeni, mimo że prowadzili nieco odmienne eksperymenty, doszli do tych samych rezultatów. Odkryli zjawisko, którego wcześniej fizyka nie znała. Występowanie gigantycznego magnetooporu otworzyło ścieżkę nowych poszukiwań fizyki kwantowej. Pole magnetyczne powoduje, że elektrony zgodnie z zasadami fizyki kwantowej poruszają się z trudem, a w takim przypadku rośnie opór elektryczny.