Co się dzieje, kiedy na autostradzie dochodzi do wypadku blokującego możliwość przejazdu? Kierowcy szukają innych, pobocznych dróg. Z pewnością nie są one tak szybkie i sprzyjające podróży jak autostrada, ale najważniejsze, że można nimi dotrzeć do celu.
Metafora kolizji drogowej trafnie obrazuje to, do czego dochodzi w sytuacji uszkodzenia rdzenia kręgowego – uważa dr Michael Sofroniew, neurobiolog z David Geffen School of Medicine z University of California w Los Angeles. Dlatego chętnie jej używa.
Podobnie jak na drogach tak i w ciele dochodzi do zablokowania przepływu informacji z mózgu do komórek nerwowych kontrolujących poruszanie się. Ale na szczęście okazuje się, że w organizmie również istnieją poboczne drogi, które umożliwiają dotarcie impulsu nerwowego do celu. Udało się to ustalić zespołowi pracującemu pod kierunkiem dr. Sofroniewa. Wyniki jego pracy zostały opublikowane w piśmie „Nature Medicine”.
Pracę uszkodzonych włókien nerwowych mogą przejąć zdrowe, które ocalały
Co prawda badania przeprowadzono tylko na myszach, ale naukowcy wierzą, że ich rezultaty stwarzają nadzieję na powstanie nowej terapii dla ludzi. Tylko w Stanach Zjednoczonych rocznie przybywa dziesięć tysięcy nowych przypadków uszkodzenia rdzenia kręgowego. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku wypadków drogowych czy podczas uprawiania sportu. Amerykański aktor Christopher Reeve złamał kręgosłup na planie filmowym po nieszczęśliwym upadku z konia.