To kluczowa informacja, która w przyszłości pozwoli hamować przerzuty do mózgu — uważają specjaliści z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Testy przeprowadzono na razie tylko na zwierzętach. Opisuje je magazyn „Nature”.

Mózg chroniony jest przez specyficzną ścianę (nazywaną barierą krew-mózg) oddzielającą naczynia krwionośne i tkankę nerwową. Chroni ona mózg przed przenikaniem szkodliwych substancji. Jednak komórki nowotworowe mają sposób na pokonanie tej granicy. Według informacji przedstawionych przez amerykański zespół w „Nature”, kluczem, który otwiera te drzwi jest jeden gen o nazwie ST6GALNAC5.

Aby sprawdzić „genetyczną przepustkę” naukowcy wykorzystali tkanki myszy chorych na raka piersi. — Mniej więcej 10 proc. przypadków raka piersi dochodzi do przerzutów, w których komórki rakowe podróżują do mózgu. Rokowania dla takich pacjentów są bardzo poważne — tłumaczy sieci BBC Liz Baker z Cancer Research UK. — I chociaż te badania są jeszcze na bardzo wczesnym etapie, prowadzono je na myszach, mogą mieć ogromne znaczenie dla walki z rakiem piersi w przyszłości. Badacze skoncentrowali się na trzech genach, o których wiadomo było, że mają znaczenie dla tworzenia się przerzutów (metastazy). Dwa z nich — COX2 i HB-EGF umożliwiają rakowi przedostawanie się do płuc i tworzenie tam nowych guzów.

Trzeci — ST6GALNAC5 — ma znaczenie tylko w przypadku komórek przedostających się do mózgu. Okazuje się, że pomaga on w przyklejeniu się komórek raka do naczyń krwionośnych i prześlizgnięcie się przez barierę. Bez aktywnego genu przeniknięcie bariery krew-mózg jest niemożliwe. - Nasze badania rzucają światło na rolę genów w rozsiewaniu się komórek raka piersi oraz tego, gdzie zaatakują — mówi dr Joan Massagué, szef Cancer Biology and Genetics Program w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. - Rozsiewanie się raka jest największym wyzwaniem w walce z tą chorobą, więc każde odkrycie w tej dziedzinie jest mile widziane — mówi Liz Baker.

Zdaniem prof. Davida Lane’a z Cancer Research UK, wskazane przez amerykański zespół geny mogą stać się celem dla nowych leków. Umożliwi to blokowanie tej najbardziej niebezpiecznej formy przerzutów.