Wdmuchiwanie dymu tytoniowego do ust, uszy i nosa. Dymu nie byle jakiego, bo pochodzącego z "niebiańskich papierosów". Dzięki zastosowaniu nanotechnologii ma on rzekomo posiadać właściwości lecznicze. Terapię z jego wykorzystaniem proponuje swoim pacjentom klinika Griya Balur w Dżakarcie, o czym informuje agencja AFP. Ma ona pomóc w walce z rakiem, rozedmą czy autyzmem.
Nie jest to zapewne pierwszy i nie ostatni przypadek szarlatanerii medycznej. Można byłoby go zignorować, gdyby nie fakt, że w ciągu ostatniej dekady aż 60 tys. ludzi poddało się leczeniu w indonezyjskiej klinice. Taką liczbę pacjentów podaje jej założycielka, dr Gretha Zahar. Zdobyła ona tytuł doktora w dziedzinie nanochemii na Uniwersytecie Padjadjaran w Bandung. Wierzy, że poprzez manipulowanie rtęcią w dymie tytoniowym można leczyć niemal wszystkie choroby, a nawet odwrócić proces starzenia się. – Rtęć jest przyczyną wielu schorzeń – tłumaczy dr Zahar. – W moich papierosach, które nazywam niebiańskimi, znajdują się cząsteczki wyciągające z organizmu ten szkodliwy pierwiastek.
Pani doktor pisze na swojej stronie internetowej, że nie potrzebuje poddawać swoich teorii badaniom klinicznym ani publikować ich w medycznych czasopismach, nie ma też pieniędzy na walkę z zachodnimi naukowcami.
Klinika Griya Balur w każdym innym miejscu na świecie zostałaby już dawno zamknięta, ale nie w Indonezji. Jak pisze AFP, to jeden z krajów rozwijających się, który stał się nowym rynkiem zbytu dla koncernów tytoniowych. W wyniku masowego wprowadzenia zakazów palenia w miejscach publicznych, ich obroty zmniejszają się na Zachodzie. W efekcie w ciągu ostatnich 40 lat wskaźnik palenia papierosów w Indonezji wzrósł sześciokrotnie! - podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W rezultacie tytoń zabija tam rocznie ponad 400 tys. osób.
Jak relacjonuje Angela Dewan z AFP, palaczy puszczających dymka można spotkać w Indonezji niemal wszędzie, zarówno w salonach piękności, jak i w poczekalniach u dentysty. Papierosy są rozdawane nastolatkom razem z biletami na koncert. Zakazy palenia można spotkać niezmiernie rzadko, jeśli już w ogóle. A reklamy wyrobów tytoniowych są wszechobecne w telewizji i na poboczach dróg.