Dzięki metodom analizy DNA badania przodków człowieka nabierają tempa. Naukowcom prawdopodobnie uda się odtworzyć genom praczłowieka sprzed miliona lat.
Matthias Meyer wraz z zespołem z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka w Lipsku opracował nową metodę badań genetycznych z próbek kopalnych. Badacze poznali już niemal kompletną sekwencję genomu praczłowieka sprzed 400 tys. lat.
Najstarszy dotąd fragment genomu – należącego do konia żyjącego na terenie Kanady 700 tys. temu – odtworzyli naukowcy duńscy, którymi kierował prof. Eske Willerslev.
Czy wobec tego uda się odtworzyć dinozaury? Choć materiał genetyczny zachowany w wiecznej zmarzlinie może mieć nawet milion lat, ci, którzy chcieliby zobaczyć żywe olbrzymy, zawiodą się. Parku Jurajskiego nie będzie, ale sklonowanie mamuta jest prawdopodobne. Choć raczej nie stanie się to w 2014 roku.
W najbliższych miesiącach możemy się spodziewać ogłoszenia pierwszych wyników wielkiego projektu badań genetycznych w Wielkiej Brytanii. Bierze w nich udział 100 tys. pacjentów chorych na nowotwory i rzadkie choroby. Badania będą trwały do 2017 roku.