Pełnia Zimnego Księżyca już niedługo. O której dokładnie wypada?

15 grudnia na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. O której dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca? I dlaczego będzie wyjątkowa?

Publikacja: 14.12.2024 15:00

Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca?

Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca?

Foto: Adobe Stock

W naszej strefie czasowej (zimą obowiązuje u nas czas środkowoeuropejski standardowy – CET) grudniowa pełnia nastąpi o godz. 10:02, ale z oczywistych względów pełnia będzie najlepiej widoczna po zmroku.

Pełnia Księżyca: Co to za zjawisko?

Przypomnijmy: to, w jakiej fazie znajduje się Księżyc, zależy od tego, którą jego część widoczną z Ziemi oświetla Słońce. Z pełnią mamy do czynienia wtedy, gdy Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, czyli oba ciała niebieskie znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi. Wówczas nasz satelita osiąga maksimum oświetlenia. Wyróżnia się cztery fazy Księżyca: nów (obszar Księżyca zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony), pierwsza kwadra, pełnia i ostatnia kwadra.

Zimny Księżyc. Skąd wzięła się ta nazwa?

Zimny Księżyc to nazwa grudniowej pełni Księżyca, która wiąże się z faktem coraz chłodniejszych, zimowych dni. Używali jej rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Nie jest to jedyna nazwa dla pełni Księżyca wywodząca się z tej tradycji. W sierpniu mamy np. Pełnię Księżyca Jesiotrów, we wrześniu – Księżyc Kukurydziany.

Czytaj więcej

Przełomowe odkrycie przy pomocy teleskopu Webba. To galaktyka z początków wszechświata

Gordon Johnston, emerytowany pracownik NASA w artykule dla portalu science.nasa.gov przypomina, w jaki sposób te dawne indiańskie nazwy przetrwały do dziś. „Almanach rolników stanu Maine” („The Maine Farmers' Almanack”) zaczął publikować indiańskie nazwy pełni Księżyca w latach trzydziestych XX wieku. Z biegiem czasu nazwy te stały się powszechnie znane i używane. Według tego almanachu pełnia Księżyca w grudniu to Zimny Księżyc (ze względu na długie, zimne noce). Inne nazwy to Mroźny Księżyc (od przymrozków w miarę zbliżania się zimy) lub Zimowy Księżyc” – czytamy.

Zimny Księżyc. Czym wyróżnia się pełnia Księżyca w grudniu?

Inna nazwa używana w odniesieniu do grudniowej pełni Księżyca to Księżyc Długich Nocy. Powód nietrudno zgadnąć. Ta pełnia występuje w okresie przesilenia zimowego. Kilka dni po niej na półkuli północnej będziemy mieli do czynienia z najdłuższą nocą w roku.

Czytaj więcej

NASA odkryła siedem kolejnych „ciemnych komet”. To im zawdzięczamy życie na Ziemi?

Miłośnicy astronomii oraz uważni obserwatorzy nocnego nieba wiedzą też, że zimowe pełnie różnią się od tych, z którymi mamy do czynienia latem. Latem Księżyc możemy obserwować nisko nad horyzontem. Zimą natomiast „wisi” on bardzo wysoko (odwrotnie niż słońce). Dzięki temu w zimowe, bezchmurne noce na zewnątrz potrafi być wyjątkowo jasno. Warto też wspomnieć, że w czasie grudniowej pełni Księżyc wzejdzie jeszcze przed zachodem słońca (w Polsce, w zależności od lokalizacji, ok. godz. 14:45), a zajdzie na drugi dzień, już po wschodzie słońca – ok. 8:30). Dzięki temu będziemy mogli go obserwować przez ponad 17 godzin. Dla porównania, latem Księżyc jest dla nas widoczny ok. 6 godzin.

W naszej strefie czasowej (zimą obowiązuje u nas czas środkowoeuropejski standardowy – CET) grudniowa pełnia nastąpi o godz. 10:02, ale z oczywistych względów pełnia będzie najlepiej widoczna po zmroku.

Pełnia Księżyca: Co to za zjawisko?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Kosmos
Kosmiczny zbieg okoliczności zmylił naukowców. Przełomowe ustalenia w sprawie Urana
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę