[srodtytul]Andrzej Jajszczyk, nauki techniczne[/srodtytul]
Urodził się w 1952 roku. Od lat związany jest z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Jest ekspertem Komisji Europejskiej do spraw telekomunikacji. Pracował w wielu krajach. Nagrodę otrzymał za wybitny wkład w rozwój technik budowy Internetu nowej generacji. Dla rozwoju supersieci – Internetu – szczególnie ważna jest budowa szkieletowych sieci optycznych o ogromnych przepływnościach, a także różnorodnych sieci dostępowych. Od tych technik, niewidocznych dla użytkowników sieci, zależy jej skuteczne, szybkie i niezawodne działanie. Tysiące naukowców i inżynierów na całym świecie prowadzą prace nad ich rozwojem. Wielką rolę w tej dziedzinie odegrał właśnie tegoroczny laureat. Przyczynił się do uporządkowania teorii telekomunikacji. O randze jego dokonań niech świadczy między innymi to, że w teorii telekomunikacji funkcjonują takie określenia jak algorytm Jajszczyka czy Jajszczyk’s network – pola komutacyjne Jajszczyka.
[srodtytul]Ryszard Horodecki, nauki ścisłe[/srodtytul]
Urodził się w 1943 roku. Kieruje Zakładem Optyki i Informacji Kwantowej Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki na Uniwersytecie Gdańskim. Został nagrodzony za stworzenie teoretycznych podstaw informatyki kwantowej, a w szczególności za wypracowanie podstaw praktycznej detekcji kwantowego splątania i odkrycie splątania związanego, czyli tak zwanych czarnych dziur w kwantowej teorii informacji. Należy do wąskiego światowego grona fizyków i informatyków, którzy stworzyli i rozwijają podstawy nowej dziedziny – informatyki kwantowej. Zajmujący się nią badacze poruszają się pewnie na gruncie fizyki, matematyki i informatyki. Grono takich ludzi skupił w Gdańsku tegoroczny laureat, jest to światowe centrum badań w tej dziedzinie. Dorobek laureata podsumowuje praca „Quantum entanglement” w czasopiśmie „Reviews of Modern Physics”.
[srodtytul]Jacek Oleksyn, nauki przyrodnicze i medyczne[/srodtytul]
Urodził się w 1953 roku. Pracuje w Instytucie Dendrologii PAN. Zajmuje się botaniką eksperymentalną, ekofizjologią roślin, ekologią i ochroną środowiska. Był stypendystą Fundacji Fulbrighta, współpracuje z uniwersytetami w Ameryce, Australii, Europie. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła jego badania w zakresie ekofizjologii roślin. Doprowadziły one do stworzenia spójnego, globalnego opisu kluczowych cech roślin – chemicznych, strukturalnych i fizjologicznych. Dzięki badaniom laureata udało się wykazać istnienie ścisłej zależności pomiędzy sposobem gospodarowania przez rośliny pierwiastkami a ich geograficzną lokalizacją. Udało się też opisać uniwersalną zależność między zawartością azotu a metabolizmem oddechowym roślin. Prace te publikowało m. in. prestiżowe pismo „Nature” (informowała o nich również „Rz”). Badania prowadzone przez laureata w międzynarodowym zespole obejmują ok. 1 proc. wszystkich roślin naczyniowych z kilkuset stanowisk na świecie. [/ramka]