Reklama
Rozwiń

Polskie Noble 2008 przyznane

Czterej uczeni zostali laureatami nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jest to najpoważniejsze indywidualne naukowe wyróżnienie w Polsce

Publikacja: 28.10.2008 23:26

Stanisław Mossakowski, nauki humanistyczne i społeczne

Stanisław Mossakowski, nauki humanistyczne i społeczne

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

Nagrody przyznano jak zwykle w czterech kategoriach: w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, nauk technicznych, nauk ścisłych oraz nauk przyrodniczych i medycznych. Otrzymali je profesorowie: Stanisław Mossakowski, Andrzej Jajszczyk, Ryszard Horodecki i Jacek Oleksyn.

Indywidualne nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nazywane nieformalnie polskimi Noblami, przyznawane są od 1992 roku. W tym roku uczeni zostali nimi uhonorowani po raz 17. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 5 grudnia, tradycyjnie na Zamku Królewskim w Warszawie. Grono dotychczasowych laureatów, wraz z tegorocznymi, liczy 61 osób.

Regulamin nagrody postanawia, że mogą ją otrzymać wybitni polscy naukowcy za osiągnięcia i odkrycia z ostatnich czterech lat. Od 2005 roku mogą to być także obcokrajowcy mieszkający i pracujący w Polsce lub zajmujący się tematyką polską.

Osiągnięcia i odkrycia laureatów muszą stanowić istotny wkład w życie duchowe i postęp cywilizacyjny naszego kraju. Muszą się również przyczyniać do tego, aby nauka polska zajmowała poczesne miejsce w nauce światowej.

Wysokość nagrody systematycznie rośnie. W tym roku wynosi 200 tys. złotych – tyle otrzyma każdy z laureatów.

Reklama
Reklama

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać laureaci z lat ubiegłych i wybitni naukowcy zaproszeni imiennie przez radę fundacji.

– Ranga nagrody rośnie z roku na rok. Można się z tego tylko cieszyć – komentuje dla „Rzeczpospolitej” tegoroczny wybór przewodniczący rady fundacji prof. Andrzej Członkowski. – Kolejna dobra rzecz związana z nagrodą to fakt, że wybór laureatów jest dobrze odbierany nie tylko w społeczeństwie, ale również w środowisku naukowym. Mam nadzieję, że i tym razem będzie podobnie. Dzieje się tak dlatego, że spośród wielu bardzo dobrych kandydatów wybieramy wyśmienitych.

–Przez lata dopracowaliśmy się niebywale troskliwego systemu zgłaszania, oceniania i ostatecznego wyboru laureatów. System ten jest od lat udoskonalany, ale zasadniczych zmian w jego funkcjonowaniu nie przewidujemy. Nie planujemy też wprowadzania nowych kategorii przyznawanych nagród. Te cztery, które istnieją, mieszczą wszystkie pola badawcze – podkreślił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Członkowski.

[ramka][srodtytul]Sylwetki[/srodtytul]

[srodtytul]Stanisław Mossakowski, nauki humanistyczne i społeczne[/srodtytul]

Urodził się w 1937 roku. Pracuje w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Został uhonorowany za dzieło „Kaplica Zygmuntowska (1515 – 1533). Problematyka artystyczna i ideowa mauzoleum króla Zygmunta I”. Jest to fundamentalna monografia tego wspaniałego, najwybitniejszego w Polsce, renesansowego zabytku architektury i rzeźby, owoc 30 lat pracy. Autor rozwiązał podstawowe problemy, z którymi nie uporali się autorzy wcześniejszych prac naukowych poświęconych kaplicy. Określił jej genezę i formę architektoniczną. Odkrył formację artystyczną twórcy tej budowli Bartolomeo Berrecciego. Przedstawił ogromny wkład polskiego króla w koncepcję ideową i artystyczną kaplicy. Ze względu na najwyższy kunszt pracy badawczej, podjętą tematykę i jej ujęcie – z pełnym wykorzystaniem źródeł polskich i zagranicznych – książka ma fundamentalne znaczenie dla badań nie tylko nad polskim, ale w ogóle europejskim renesansem i tradycją antyczną w nowożytnej sztuce.

Reklama
Reklama

[srodtytul]Andrzej Jajszczyk, nauki techniczne[/srodtytul]

Urodził się w 1952 roku. Od lat związany jest z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Jest ekspertem Komisji Europejskiej do spraw telekomunikacji. Pracował w wielu krajach. Nagrodę otrzymał za wybitny wkład w rozwój technik budowy Internetu nowej generacji. Dla rozwoju supersieci – Internetu – szczególnie ważna jest budowa szkieletowych sieci optycznych o ogromnych przepływnościach, a także różnorodnych sieci dostępowych. Od tych technik, niewidocznych dla użytkowników sieci, zależy jej skuteczne, szybkie i niezawodne działanie. Tysiące naukowców i inżynierów na całym świecie prowadzą prace nad ich rozwojem. Wielką rolę w tej dziedzinie odegrał właśnie tegoroczny laureat. Przyczynił się do uporządkowania teorii telekomunikacji. O randze jego dokonań niech świadczy między innymi to, że w teorii telekomunikacji funkcjonują takie określenia jak algorytm Jajszczyka czy Jajszczyk’s network – pola komutacyjne Jajszczyka.

[srodtytul]Ryszard Horodecki, nauki ścisłe[/srodtytul]

Urodził się w 1943 roku. Kieruje Zakładem Optyki i Informacji Kwantowej Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki na Uniwersytecie Gdańskim. Został nagrodzony za stworzenie teoretycznych podstaw informatyki kwantowej, a w szczególności za wypracowanie podstaw praktycznej detekcji kwantowego splątania i odkrycie splątania związanego, czyli tak zwanych czarnych dziur w kwantowej teorii informacji. Należy do wąskiego światowego grona fizyków i informatyków, którzy stworzyli i rozwijają podstawy nowej dziedziny – informatyki kwantowej. Zajmujący się nią badacze poruszają się pewnie na gruncie fizyki, matematyki i informatyki. Grono takich ludzi skupił w Gdańsku tegoroczny laureat, jest to światowe centrum badań w tej dziedzinie. Dorobek laureata podsumowuje praca „Quantum entanglement” w czasopiśmie „Reviews of Modern Physics”.

[srodtytul]Jacek Oleksyn, nauki przyrodnicze i medyczne[/srodtytul]

Urodził się w 1953 roku. Pracuje w Instytucie Dendrologii PAN. Zajmuje się botaniką eksperymentalną, ekofizjologią roślin, ekologią i ochroną środowiska. Był stypendystą Fundacji Fulbrighta, współpracuje z uniwersytetami w Ameryce, Australii, Europie. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła jego badania w zakresie ekofizjologii roślin. Doprowadziły one do stworzenia spójnego, globalnego opisu kluczowych cech roślin – chemicznych, strukturalnych i fizjologicznych. Dzięki badaniom laureata udało się wykazać istnienie ścisłej zależności pomiędzy sposobem gospodarowania przez rośliny pierwiastkami a ich geograficzną lokalizacją. Udało się też opisać uniwersalną zależność między zawartością azotu a metabolizmem oddechowym roślin. Prace te publikowało m. in. prestiżowe pismo „Nature” (informowała o nich również „Rz”). Badania prowadzone przez laureata w międzynarodowym zespole obejmują ok. 1 proc. wszystkich roślin naczyniowych z kilkuset stanowisk na świecie. [/ramka]

Reklama
Reklama

[i]Więcej o nagrodach fundacji: [link=http://www.fnp.org.pl]www.fnp.org.pl[/link][/i]

Nagrody przyznano jak zwykle w czterech kategoriach: w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, nauk technicznych, nauk ścisłych oraz nauk przyrodniczych i medycznych. Otrzymali je profesorowie: Stanisław Mossakowski, Andrzej Jajszczyk, Ryszard Horodecki i Jacek Oleksyn.

Indywidualne nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nazywane nieformalnie polskimi Noblami, przyznawane są od 1992 roku. W tym roku uczeni zostali nimi uhonorowani po raz 17. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 5 grudnia, tradycyjnie na Zamku Królewskim w Warszawie. Grono dotychczasowych laureatów, wraz z tegorocznymi, liczy 61 osób.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama