Mechanizm przeprogramowania komórek jest prosty i stosunkowo mało ryzykowny – zapewniają specjaliści z Centrum Medycznego Uniwersytetu Georgetown. Zespołowi dr. Iana Gallicano udało się przekształcić w komórki produkujące insulinę tkankę pobraną z jąder mężczyzn. Takie komórki podjęły pracę i skutecznie obniżyły poziom cukru w organizmach laboratoryjnych zwierząt – poinformowali naukowcy podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Biologii Komórkowej w Filadelfii.
Dziś pacjentów z cukrzycą typu 1 leczy się przede wszystkim insuliną. Chorzy muszą do końca życia otrzymywać zastrzyki. Rzadziej wykonuje się transplantacje trzustki lub samych komórek beta wysp trzustkowych. Ponieważ wykorzystuje się tkanki pochodzące od innego człowieka, zawsze istnieje ryzyko odrzucenia przeszczepu. Metoda opracowana przez dr. Gallicano jest pozbawiona tej wady – tkanka pochodzi od tej samej osoby, której później się ją wszczepia.
[srodtytul]Test na myszach[/srodtytul]
Naukowcy podkreślają, że ta forma terapii jest jeszcze w fazie eksperymentów. Dlatego w roli pacjentów wystąpiły zwierzęta.
Amerykański zespół skorzystał z tkanki pobranej z jąder nieżyjących mężczyzn. Poszukiwano komórek macierzystych plemników (tzw. spermatogonia). Jak wyjaśniają badacze, takie komórki mają wszystkie geny potrzebne do powstania zarodkowych komórek macierzystych. Nie trzeba zatem stosować żadnych trików (jak sztuczne manipulacje genetyczne), aby wykorzystać cały ich potencjał.