Rozmiary i kształt dział wskazują, że jest to uzbrojenie XVII-wieczne. Zabytki wydobyto już w 2008 roku, dokonał tego zespół panamskich i amerykańskich archeologów z Instytutu Waitta (od nazwiska jego fundatora, Theodora Waitta) i z panamskiego Instytutu Kultury Narodowej. Ale dopiero teraz, po przeprowadzeniu konserwacji i poszukiwań archiwalnych, badacze ustalili pochodzenie dział.
Stanowiły one wyposażenie okrętu „Satisfaction", który zatonął w Rio Chagres w 1671 roku podczas ataku piratów na Panamę. Panama, najbogatsze miasto Nowej Hiszpanii, było wielokrotnie celem pirackich zakusów. W 1595 roku nie zdołał jej zdobyć sam Francis Drake. Ale udało się to Morganowi. Eskadra, którą dowodził podczas ataku na miasto, liczyła 28 okrętów i 1800 ludzi. Flagowym okrętem był właśnie „Satisfaction".
Piraci zaatakowali od wody i z lądu. W czasie tej akcji „Satisfaction" rozbił się o rafę. Miasto zostało ostatecznie zdobyte 27 stycznia 1671 roku. Jednak Morgan zdradził piratów, z większością łupów odpłynąły do Anglii gdzie przekazał je do królewskiego skarbca. W wyniku interwencji Hiszpanii, aby załagodzić jej pretensje, Morgana wtrącono do lochu, jednak wkrótce wypuszczono i za zasługi dla korony brytyjskiej nagrodzono tytułem szlacheckim i stanowiskiem wicegubernatora Jamajki.
Od tej pory zaciekle (!) zwalczał piratów. Zmarł w 1688 roku w Port Royal, nie istniejącym już dziś mieście na wschodnim wybrzeżu Jamajki. Cztery lata później, gdy trzęsienie ziemi zniszczyło miasto, ocean pochłonął grób Henry Morgana.