W Abydos w górnym Egipcie, na lewym brzegu Nilu (obecnie Al[pauza]Araba al.-Madfuna) naukowcy z Wydziału Bliskiego i Środkowego Wschodu Uniwersytetu w Toronto odkryli budowle związane z kultem bogów: Ozyrysa i Upuauta. Zespołem kierowała prof. Mary-Ann Pouls Wegner.
Abydos było jednym z głównych ośrodków kultu w starożytnym Egipcie. Kanadyjczycy przez ostatnie dwa lata prowadzili tam wykopaliska.
Odsłonili budowlę, którą opisali jako prywatną kaplicę poświęconą najwyższemu bóstwu Ozyrysowi. Wewnątrz kamiennej budowli znaleźli przedmiot, który nie byłby niczym dziwnym w tym miejscu, gdyby był wykonany z kamienia, marmuru, alabastru, granitu, piaskowca, ponieważ z takich surowców wykonywano wizerunki władców. Wykonywano je również z wypalonej gliny, malowano jaskrawymi farbami. Tymczasem jest to drewniana figurka królowej Hatszepsut (panowała w latach 1503 – 1482 p. n. e.). Na razie nie określono jeszcze, z jakiego gatunku drewna została wyrzeźbiona.
Nietypowa figurka
Jeszcze jedna cecha tej figurki zdziwiła archeologów. W starożytnym Egipcie kobiety zasiadające na tronie przedstawiane były według tradycyjnego kanonu, w postaci męskiej – jednak ta figurka nie odpowiada temu kanonowi, zarówno broda jak i cała postać są delikatne, kobiece.
– Na podstawie tego, czego dowiedzieliśmy się w czasie dwuletnich wykopalisk, mogę powiedzieć, że figurka ta była wykorzystana podczas ceremonialnej procesji, podczas której inne drewniane figurki przedstawiające królewskich przodków (tak zwane duchy królów) oraz różne bóstwa były prowadzone do świętej barki odpływającej w zaświaty, figurki prowadzili kapłani Ozyrysa. Procesja taka odbywała się podczas święta celebrującego pośmiertne życie boga Ozyrysa – mówi prof. Mary-Ann Pouls Wegner.