Starożytne ruiny Heraclea Lyncestis znajdują się na szczycie niewielkiego wzgórza położonego w pobliżu dzisiejszego miasta Bitola w Macedonii.
Po odsłonięciu centralnego placu miasta i monumentalnego rzymskiego teatru dalsze prace będą koncentrować się na przeszukiwaniu terenu, gdzie - jak sądzą archeolodzy - znajdowały się budynki mieszkalne. Badacze mają nadzieję znaleźć tu zabytki, które rzucą światło na styl życia ludzi lub chronologię dotyczącą miasta.
Ekipą archeologów, studentów i wolontariuszy kierowali Anica Georgievska i Engin Nasuh z Muzeum Narodowego w Bitola. Przy wykopaliskach współpracowali specjaliści z Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego.
Miasto zostało założone w IV wieku p.n.e przez Filipa II Macedońskiego na terenie krainy Pelagonii. Dziś jej teren podzielony jest między Grecję a Republikę Macedonii.
Z czasem miasto Heraclea Lyncestis stało się kluczowym strategicznym ośrodkiem miejskim wzdłuż drogi Via Egnatia, która w starożytności łączyła Rzym i Azję Mniejszą. Szlak biegł od zachodniego wybrzeża Półwyspu Bałkańskiego z miasta Dyrrachium, gdzie docierały z towarami statki z Italii. Dalej szlak biegł w poprzek półwyspu aż do Bizancjum, miasta leżącego nad cieśniną Bosfor. Heraclea Lyncestis, leżące na tej drodze, weszło w skład Imperium Rzymskiego. Miasto było wymienione w kronikach opisujących kampanie wojenne Juliusza Cezara.