Naukowcy z Uniwersytetu Illinois stworzyli urządzenie, które być może jest początkiem nowej kategorii w dziedzinie i tak już najbardziej nowoczesnej, jaką jest automatyka. Informację o tym zamieszcza pismo „Scientific Reports".
Większości ludzi robot kojarzy się z maszyną zbudowaną z różnych materiałów, poruszaną silnikiem elektrycznym zasilanym z akumulatora, wszystkim zaś steruje elektronika. Jednak taki obraz, ukształtowany przez współczesną sztukę inżynierską, może ustąpić miejsca zupełnie nowej rzeczywistości.
7 mm długości ma urządzenie zbudowane z hydrożelu, poruszane komórkami pobranymi z serca szczura
Zespół prof. Rashida Bashira zbudował małe autonomiczne urządzenia poruszające się bez pomocy żadnego elektronicznego systemu. Ramę, szkielet tych tworów, zbudowano bez udziału metali, z hydrożelu, hydrofilowego polimeru Pegda 3400 przypominającego strukturą tkankę organiczną. Korpus biobota został wycięty w hydrożelu laserem. Całość jest poruszana komórkami pobranymi z serca młodego szczura.
Skurcze komórek zamiast akumulatora
Było to możliwe dzięki temu, że kardiomiocyty, czyli komórki mięśnia sercowego, kurczą się i rozkurczają spontanicznie, niezależnie od okoliczności i warunków, w jakich się znajdują.