Do takiego wniosku doszli naukowcy amerykańscy z nowojorskiej Mount Sinai School of Medicine. Zespołem kierował dr Manish Arora, wiadomość o tym zamieszcza prestiżowe pismo naukowe "Nature".
Nowojorscy uczeni poddali analizie ząb trzonowy neandertalczyka. Zbadali zawartość baru w emalii zębowej. W trakcie rozwoju osobniczego, zawartość tego pierwiastka zmienia się. W rosnących zębach tworzą się pierścienie, warstewki przyrostu podobne do tzw. słojów w pniach drzew. Mineralizujące się warstewki przyrostów wchłaniają różne substancje z powietrza, wody i pożywienia, na przykład wapń czy metale - miedzy innymi bar i ołów. Dlatego zmiana diety jest czytelna po przeprowadzeniu tego rodzaju analizy.
Takiej analizie naukowcy z Mount Sinai School of Medicine poddali ząb trzonowy neandertalczyka sprzed 100 tys. lat pochodzący z belgijskiej jaskini Scladina. Okazało się, że do siódmego miesiąca życia był on żywiony wyłącznie mlekiem matki. Przez następnych siedem miesięcy w diecie, oprócz matczynego mleka, występował inny pokarm, mięsny. Po tym okresie, w 15. miesiącu życia dziecko zostało całkowicie odstawione od piersi.
- Nie ustaliliśmy, czy był to przypadek jednostkowy, karmienie piersią ustało z przyczyn losowych, na przykład z powodu śmierci matki, czy może była to reguła u tego gatunku - wyjaśnia dr Manish Arora.