Naukowcy uderzą w komary grzybem

Genetycznie modyfikowany grzyb może pomóc w walce z komarami przenoszącymi malarię - donosi "Science".

Aktualizacja: 31.05.2019 14:35 Publikacja: 31.05.2019 13:23

Naukowcy uderzą w komary grzybem

Foto: stock.adobe.com

W Burkina Faso (Afryka Zachodnia) przeprowadzono test nowej metody zapobiegania rozprzestrzenianiu malarii. W wiosce Soumousso postawiono przypominający szklarnię budynek o powierzchni 600 metrów kwadratowych. Ściany wykonano nie ze szkła, lecz z moskitier. W ciągu miesiąca na skutek kontaktu ze zmodyfikowanym genetycznie grzybem populacja komarów w budynku zmniejszyła się o 99 procent - donosi magazyn "Science".

Grzyb miałby być stosowany w pomieszczeniach zamkniętych. Zabija wyłącznie komary, jest niegroźny dla innych insektów. Został zmodyfikowany genetycznie tak, by być bardziej zabójczym dla komarów.

Sukces testu nie oznacza, że w walce z przenoszącymi malarię komarami można powszechnie zacząć stosować zarodniki zabójczego grzyba. Na przeszkodzie mogą stanąć obostrzenia prawne dotyczące stosowania materiałów modyfikowanych genetycznie.

Malaria jest wywoływana przez zarodźce, jednokomórkowe pierwotniaki przenoszone przez komary. Wyeliminowanie komarów może znacząco zmniejszyć liczbę zachorowań. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2015 r. zanotowano 214 milionów przypadków malarii, 438 tys. chorych zmarło.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nauka
Człowiek poznał kolejną tajemnicę orangutana. Naczelny potrafi się leczyć
Nauka
Czy mała syrenka musi być biała?
Nauka
Nie tylko niesporczaki mają moc
Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?