W Burkina Faso (Afryka Zachodnia) przeprowadzono test nowej metody zapobiegania rozprzestrzenianiu malarii. W wiosce Soumousso postawiono przypominający szklarnię budynek o powierzchni 600 metrów kwadratowych. Ściany wykonano nie ze szkła, lecz z moskitier. W ciągu miesiąca na skutek kontaktu ze zmodyfikowanym genetycznie grzybem populacja komarów w budynku zmniejszyła się o 99 procent - donosi magazyn "Science".

Grzyb miałby być stosowany w pomieszczeniach zamkniętych. Zabija wyłącznie komary, jest niegroźny dla innych insektów. Został zmodyfikowany genetycznie tak, by być bardziej zabójczym dla komarów.

Sukces testu nie oznacza, że w walce z przenoszącymi malarię komarami można powszechnie zacząć stosować zarodniki zabójczego grzyba. Na przeszkodzie mogą stanąć obostrzenia prawne dotyczące stosowania materiałów modyfikowanych genetycznie.

Malaria jest wywoływana przez zarodźce, jednokomórkowe pierwotniaki przenoszone przez komary. Wyeliminowanie komarów może znacząco zmniejszyć liczbę zachorowań. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2015 r. zanotowano 214 milionów przypadków malarii, 438 tys. chorych zmarło.