Na pionierskie badania wyraził zgodę japoński minister zdrowia Norihisa Tamura — informuje sieć BBC. Sześciu pacjentów poddanych zostanie transplantacji komórek, które mają im przywrócić wzrok. To osoby cierpiące na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD).
Choroba ta jest najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na AMD ok. 50 mln ludzi. Testy będą prowadzone w Centrum Biologii Rozwoju Instytutu Riken oraz Instytucie Badań Biomedycznych i Innowacji Szpitala w Kobe.
Na czym polega nowatorska terapia stosowana przez Japończyków? Na specjalnym przeprogramowaniu komórek pobranych od pacjentów w taki sposób, aby na powrót stały się uniwersalnymi komórkami macierzystymi. Dotąd podobne eksperymenty i badania wykonywane były przy użyciu komórek zarodkowych. Pobiera się je z ludzkich embrionów — najczęściej je przy tym niszcząc. Z tego powodu podobne badania budzą ogromny sprzeciw etyczny.
Naukowcy opracowali jednak sposób „cofania" komórek dorosłych ludzi do tego „zarodkowego" etapu. Takie komórki, nazywane iPSC (indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste) są prawie tak samo uniwersalne, jak „prawdziwe" zarodkowe komórki macierzyste. Jednak procedura ich pozyskiwania nie wzbudza już takich kontrowersji. Ponadto, ponieważ dawcą i biorcą komórek jest ta sama osoba, przeszczep gotowej tkanki nie zostanie odrzucony.
Japończycy będą musieli zatem „cofnąć" komórki pacjentów do stanu przed różnicowaniem, a następnie tak je przeprogramować, aby uzyskać komórki potrzebne w terapii.