Aktualizacja: 25.09.2016 16:17 Publikacja: 25.09.2016 15:43
Organizatorzy podczas ceremonii wręczania nagród próbują też przemycić prawdziwą naukę
Foto: youtube
O ceremonii wręczenia najdziwniejszych nagród naukowych roku możecie przeczytać tu. W historii "Annals of Improbable Research" nie brak jednak osiągnięć, przy których zaczniecie się zastanawiać: co właściwie naukowcy chcieli zbadać. I po co? Oto kilka z nich.
Zaledwie w ubiegłym roku Patricia Yang, David Hu, Jonathan Pham i Jerome Choo udowodnili, że niemal wszystkie ssaki, niezależnie od wielkości, opróżniają pęcherz moczowy w 21 sekund. Plus minus 13 sekund. W zbliżonym w swej wadze eksperymencie zespół Bruno Grossiego zaobserwował, że jeśli kurze przymocuje się do kupra obciążony patyk, to będzie ona chodziła tak, jak dwunożne dinozaury. Taki tyranozaurus kurex. Przy tych doświadczeniach pomiary odległości na jaką pingwiny potrafią wystrzelić odchody (dla zainteresowanych: to około 40 cm) to kaszka z mleczkiem.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Naukowcy odkryli życie na pustyni Atakama, uchodzącej za najbardziej „niegościnne” miejsce na Ziemi. Wykorzystali do tego nowatorską technikę separacji DNA, która może okazać się pomocna podczas badań prowadzonych w innych ekstremalnych środowiskach.
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W najnowszym odcinku „Komisji Kultury” rozmawiam z pisarzem Wojciechem Chmielewskim o twórczości noblisty Jona Fossego. Czy literatura może być doświadczeniem mistycznym? Czy możliwe jest pisanie o sobie bez obnażania się? A może w pełni zrozumieć pisarza da się tylko poprzez znajomość jego biografii? Te i inne pytania postawiłem mojemu rozmówcy, by pomóc słuchaczom zgłębić świat jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy.
W najnowszym odcinku podcastu „Komisja Kultury” Marcin Kube rozmawia z Darią Chibner o tegorocznej Literackiej Nagrodzie Nobla
Jak najważniejsze na świecie nagrody dla naukowców stały się memem, choć sprawa jest superpoważna i kluczowa dla rozwoju badań w wielu dziedzinach.
Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson laureatami nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, potocznie nazywanej „ekonomicznym Noblem”. Zostali wyróżniali za badania nad tym, jak instytucje wpływają na losy narodów.
Przeżyli atak na Hiroszimę i Nagasaki, uratowane życie poświęcili na przekonywanie do świata bez broni nuklearnej. Nagrodzenie Noblem organizacji japońskich świadków to dobra decyzja w czasie, gdy Putin straszy użyciem bomby atomowej.
Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została japońska organizacja Nihon Hidankyo. Pokojowa Nagroda Nobla jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla przyznawana jest przez Norweski Komitet Noblowski.
Tegoroczna nagroda trafiła do Han Kang, dobrze znanej na świecie powieściopisarki, której cztery książki ukazały się po polsku. W 2016 r. dostała Międzynarodową Nagrodę Bookera za „Wegetariankę”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas