Puszcza Borecka: Jest zgoda na odstrzał żubrów

Leśnicy z Puszczy Boreckiej otrzymali zgodę na odstrzał 10 żubrów. Nadleśnictwo tłumaczy, że tylko w ten sposób można zmniejszyć ryzyko zachorowania stada na gruźlicę.

Aktualizacja: 28.12.2016 16:24 Publikacja: 28.12.2016 15:42

Puszcza Borecka: Jest zgoda na odstrzał żubrów

Foto: Wikimedia Commons, Henryk Kotowski

Leżące na Mazurach Nadleśnictwo Borki zawnioskowało do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o zgodę na odstrzał 10 żubrów. Stado wolno żyjących w mazurskiej puszczy tych zwierząt liczy ponad 100 sztuk. Czytaj więcej

"Chcemy odstrzelić kilka starych byków i młodzież, która nie jest w pełni gotowa do życia w lesie z powodu lichego zdrowia" - tłumaczył nadleśniczy Kazimierz Sarżyński.

Dziś zapadła decyzja w sprawie odstrzału. Nadleśnictwo będzie mogło wyeliminować ze stada osobniki, które mogą być zagrożeniem dla reszty. - Nie wiadomo jeszcze, ile z nich rzeczywiście zostanie odstrzelonych. Na pewno będą to tylko te z oznakami chorobowymi. Chodzi o osobniki, które mogą chorować. Wiosną tego roku został stwierdzony przypadek gruźlicy, choroby która przenosi się także na bydło i ludzi - powiedział w rozmowie z TVN24 Sarżyński.

Nadleśniczy tłumaczy, że decyzja w tej sprawie spowodowana jest wyłącznie troską o stan zdrowia pozostałych zwierząt. - Trzeba utrzymać stan zdrowotny na takim poziomie, żeby nie doprowadzić do zmian chorobowych, które mogą się przenieść na resztę stada. Dotyczy to chorób zakaźnych - dodał.

Decyzję, które zwierzęta zostaną odstrzelone, podejmie wstępnie opiekun stada. Kolejnym etapem jest badanie próbki tkanek wytypowanych osobników. Dopiero wtedy będzie można wyeliminować zwierzę ze stada.

Nauka
Orki kontra „największa ryba świata”. Naukowcy ujawniają zabójczą taktykę polowania
Nauka
Radar NASA wychwycił „opuszczone miasto” na Grenlandii. Jego istnienie zagraża środowisku
Nauka
Jak picie kawy wpływa na jelita? Nowe wyniki badań
Nauka
Północny biegun magnetyczny zmierza w kierunku Rosji. Wpływa na nawigację
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska