Umowy te obciąża co do zasady podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. wartości pożyczki. Jednakże do limitu wynoszącego 9637 zł zwolnione są wszelkie pożyczki między osobami należącymi do I grupy podatkowej. Zwolnienie to przysługuje bez potrzeby dopełniania jakichkolwiek formalności.
Dopełnienie ich jest konieczne, jeśli pożyczka przekracza tę kwotę i chcemy skorzystać z nowego zwolnienia dla najbliższych. Krąg osób do niego uprawnionych jest taki, jak podany obok krąg osób należących do I grupy podatkowej, z następującymi istotnymi wyjątkami: nie mają do niego prawa teściowie, synowa ani zięć. Zwolnienie dla najbliższych przysługuje bez względu na wysokość pożyczki, ale dotyczy tylko pożyczek pieniężnych. Te, które mają inną formę niż pieniądz (np. materiały budowlane), są zwolnione, tak jak wszystkie pożyczki w I grupie podatkowej, do wartości 9637 zł. Takie jednak pożyczki to w praktyce zupełny margines.
W celu skorzystania z całkowitego zwolnienia dla najbliższych z podatku od pożyczki trzeba spełnić takie same warunki, jak w wypadku całkowitego zwolnienia z podatku od darowizny:
- pożyczane pieniądze muszą być wpłacone na rachunek bankowy pożyczkobiorcy, na rachunek w SKOK lub przesłane przekazem pocztowym,
- pożyczkobiorca musi udokumentować wpłatę,