Po uzyskaniu postanowienia sądu stwierdzającego nabycie właściciel musi złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe. Stawka podatku od zasiedzenia jest stała, liniowa, i wynosi 7 proc.
Podstawą wyliczenia podatku jest wartość rynkowa nieruchomości ustalona nie według cen z dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu, ale według stanu z dnia wskazanego w wyroku sądu jako data nabycia w drodze zasiedzenia.
Wyłącza się jednak z niej wartość nakładów poczynionych przez posiadacza w trakcie biegu zasiedzenia, a więc np. wydatków na rozbudowę domu, ogrodzenie działki itd. Jeżeli w okresie zasiedzenia posiadacz wzniósł na gruncie budynek (dom, garaż itd.), wartość nieruchomości pomniejsza się o wartość tego budynku.
Wartość rynkową określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie rzeczami tego samego rodzaju z dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu zasiedzenia.
Od tego dnia jest miesiąc na złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym, w którego okręgu położona jest nieruchomość.