Mnożymy podstawę wymiaru przez liczbę miesięcy, za jakie przysługuje.
(2016 zł x 2 miesiące) = 4032 zł[/ramka]
[srodtytul]Bez wyjątków[/srodtytul]
Rekompensaty w związku z całkowitą czy częściową likwidacją placówki przysługują nauczycielom zaangażowanym na podstawie mianowania i umów o pracę, nawet jeśli bezpośrednio po zakończeniu pracy w ten sposób podejmą nową pracę, choćby w sąsiedniej szkole [b](wyrok SN z 13 czerwca 1995 r., I PRN 29/95).[/b]
Jeśli jednocześnie z rozwiązaniem stosunku pracy nabywają prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, uzyskują obydwie odprawy: emerytalną lub rentową z art. 87 KN oraz odpowiednio: z tytułu likwidacji bądź reorganizacji szkoły z art. 20 ust. 2 KN lub ekonomiczną.
To z kolei potwierdził [b]SN w orzeczeniach z 4 lipca 2001 r. (I PKN 565/00) i z 2 sierpnia 2008 r. (I PK 54/08).[/b]
[srodtytul]Niezdolność do dotychczasowych zadań[/srodtytul]
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, z którym dyrektor rozwiązał stosunek pracy w wyniku orzeczenia o jego niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy, dostaje odprawę w wysokości ostatnio pobieranego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego za każdy pełny rok zatrudnienia na stanowisku nauczyciela w jednostkach stosujących KN, ale nie wyższą od sześciokrotności pensji zasadniczej.
Stanowi tak art. 23 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 28 KN. Odprawa taka przysługuje minowanemu nauczycielowi, który stał się trwale niezdolny do pracy w pełnym wymiarze, choćby zachował zdolność do jej świadczenia w niepełnym wymiarze (wyrok SN z 4 kwietnia 1995 r., I PRN 4/95).
Nauczyciel, który ją dostanie, nie ma już szans na odprawę emerytalną lub rentową z art. 87 KN, co wynika m.in. z uchwały SN z 7 lutego 2006 r. (I PZP 4/05).
[ramka][b]Przykład 3[/b]
Lekarz stwierdził, że pani Zofia – nauczycielka na stałej umowie o pracę – jest niezdolna do wykonywania dotychczasowej pracy.
Dyrektor wręczył jej – zgodnie z art. 27 w zw. z art. 23 KN – pismo o rozwiązaniu stosunku pracy z końcem miesiąca, kiedy otrzymał ostateczne orzeczenie medyczne w tej sprawie.
Szkoła nie wypłaca jej odprawy z art. 28 KN, bo pani Zofia nie jest zatrudniona na podstawie mianowania.
Dostanie natomiast ewentualnie odprawę emerytalną, rentową lub przysługującą w związku przejściem na świadczenie kompensacyjne z art. 87 KN [b](wyrok SN z 3 października 1990 r., I PKN 276/90).[/b][/ramka]
[srodtytul]Wygaśnięcie stosunku po urlopie bezpłatnym[/srodtytul]
Odprawę otrzymuje też nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, który złożył podanie o przeniesienie do stałego miejsca zamieszkania małżonka, ale dyrektor nie może go uwzględnić ze względu na brak możliwości zaangażowania go tam w zawodzie.
Dyrektor udziela mu wówczas maksymalnie dwuletniego urlopu bezpłatnego. Jeśli nauczyciel nie podejmie w tym czasie „zawieszonej” pracy, stosunek pracy ulega rozwiązaniu. Szkoła wypłaca mu miesięczne wynagrodzenie zasadnicze za każdy pełny rok pracy na stanowisku nauczyciela, ale nie więcej niż:
- trzy pensje zasadnicze, gdy ma on staż pracy nauczycielskiej do dziesięciu lat,
- sześć pensji zasadniczych – powyżej dziesięć lat.
[srodtytul]Cofnięcie skierowania do nauki religii[/srodtytul]
Nauczyciel religii, zatrudniony na podstawie mianowania, z którym zostaje rozwiązany stosunek pracy w związku z cofnięciem skierowania do nauki religii, otrzymuje odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za każdy pełny rok pracy na stanowisku nauczyciela religii, ale maksymalnie trzy wynagrodzenia (art. 28 ust. 2a KN).
[b]Uwaga![/b] Tym razem KN nie mówi o wynagrodzeniu zasadniczym, ale o wynagrodzeniu. Prawdopodobnie jest to przeoczenie ustawodawcy. Wydaje się, że posiłkowo stosujemy tu § 2 rozporządzenia o wynagrodzeniu częściowym, według którego odprawy szacujemy jak ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
[ramka][b]Kiedy zwolnienia są dopuszczalne[/b]
Według orzecznictwa SN zwolnienie nauczyciela z powodu likwidacji placówki lub zmian organizacyjnych uzasadnia np.
- zakończenie nauki przez ucznia objętego indywidualnym programem nauczania, co jest równoznaczne ze zmianą organizacyjną powodującą zmniejszenie liczby oddziałów w szkole [b](wyrok z 14 stycznia 2009 r., III PK 52/08)[/b],
- zmiana planu nauczania, w wyniku której stało się możliwe powierzenie zajęć wychowawczych w świetlicy nauczycielom prowadzącym działalność dydaktyczną, ale niemającym pełnego obciążenia [b](orzeczenie z 9 sierpnia 2005 r., II PK 392/04)[/b],
- częściowa likwidacja szkoły, zmiany organizacyjne i planu nauczania wyłącznie wtedy, gdy zadania szkoły wykonywane przez zwalnianego nauczyciela nie zostały przekazane innej placówce oświatowej [b](wyrok z 2 marca 2005 r., I PK 271/04),[/b]
- wprowadzenie nowego ustroju szkolnego związanego z przekształceniami organizacyjnymi jednych szkół i likwidacją drugich [b](orzeczenie z 12 listopada 2003 r., I PK 523/02).[/b]
Dyrektor placówki rozwiązuje wówczas z nauczycielem stosunek pracy za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, które upływa z końcem roku szkolnego. Warunek ten nie obowiązuje jednak w placówkach nieferyjnych, kształcenia ustawicznego i szkołach, w których cykl kształcenia kończy się w trakcie roku szkolnego.
Jednostki te wręczają zatem wypowiedzenia w dowolnej chwili. [/ramka]