Resort gospodarki chce przygotować ustawę o korytarzach przesyłowych celu publicznego, które mają ułatwić i przyspieszyć inwestycje związane z dostarczaniem energii elektrycznej, paliw, wody, gazów, pary i ciepła, rzeczy oraz informacji. Założenia trafiły do konsultacji międzyresortowych. Generalnie urządzenia przesyłowe mogą być umieszczane na gruncie, pod nim lub nad nim.
[srodtytul]Mniej praw właścicieli[/srodtytul]
Nowa instytucja ograniczy uprawnienia właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych i osób, którym przysługuje ograniczone prawo rzeczowe do gruntu. Z chwilą ustanowienia korytarza nie będą oni mogli budować na terenie nim objętym. Ma też ich obowiązywać zakaz dokonywania czynności, które mogą doprowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia urządzeń przesyłowych. Przedstawiciele firmy, której urządzenia trafią do korytarza, dostaną prawo wstępu na grunt go obejmujący. Te ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości rekompensować będzie odszkodowanie za korzystanie firmy z urządzeń przesyłowych na nieruchomości. Kwoty będą ustalane w negocjacjach lub na drodze sądowej.
– Odszkodowanie za służebność przesyłu wynika z zasady dotrzymywania umów. To kwestia rzetelności. Praktyka jest często inna i wynika z dominacji sektora energetycznego. Jest nadzieja, że to się zmieni, gdy będą podstawy prawne do tworzenia korytarzy i wypłaty odszkodowania – uważa Henryk Kaliś, wiceprezes Zarządu Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii.
Marek Gruchalski z Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy tłumaczy: