Mogą również starać się o odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub o umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych.
W myśl art. 67b pkt 3 lit. a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link], [b]organ podatkowy na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, które stanowią pomoc publiczną udzielaną w celu naprawienia szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia[/b]. Do takich niewątpliwie należy powódź.
Jeśli przedsiębiorca chce uzyskać ulgę w spłacie podatku, musi zwrócić się w tej sprawie do organu podatkowego. Konieczne będzie przygotowanie odpowiedniego wniosku. Pisząc go, przedsiębiorca musi, poza przepisami ordynacji podatkowej, wziąć pod uwagę dodatkowo przepisy dotyczące zasad udzielania pomocy publicznej.
Gdy wniosek przygotowuje podatnik niebędący przedsiębiorcą, obowiązku takiego nie ma. Prowadzącym własne firmy stawiane są jednak wyższe wymagania. Wynika to z konieczności respektowania zasady równej konkurencji.
Przepisy nie mówią, co powinno znaleźć się w takim wniosku. Standardowo jednak powinny być w nim zamieszczone: treść żądania, wskazanie podmiotu, od którego pochodzi (imię i nazwisko przedsiębiorcy lub nazwa firmy), a także jego adres siedziby lub miejsca prowadzenia działalności.