Za długi można stracić dom lub działkę

Jeśli dojdzie do licytacji np. domu, dłużnik musi się liczyć z kosztami egzekucji. A te są spore. Trzeba zapłacić nie tylko za opis i oszacowanie nieruchomości sporządzone przez biegłego, ale i za ogłoszenia w prasie i Internecie oraz opłatę egzekucyjną

Aktualizacja: 21.09.2010 04:47 Publikacja: 21.09.2010 03:00

Za długi można stracić dom lub działkę

Foto: Rzeczpospolita

Ta ostatnia wynosi 15 proc. wartości licytowanej nieruchomości. Są to koszty, którymi obciążany jest dłużnik. O tyle zatem na skutek egzekucji wzrasta jego zadłużenie.

[srodtytul]Upływ terminu[/srodtytul]

Jeśli minie termin zapłaty – do którego wzywa komornik, wyznaczając na to dwa tygodnie – i dłużnik nie zapłaci zaległości, wierzyciel sporządza odrębny wniosek, a komornik przystępuje do opisania i oszacowania nieruchomości.

Wierzyciel powinien złożyć wyciąg, a w razie potrzeby odpis księgi wieczystej albo zaświadczenie sądu wystawione na podstawie zbioru dokumentów prowadzonego dla nieruchomości, zawierające wskazanie jej właściciela i wykaz ujawnionych w tym zbiorze obciążeń. Jeśli zaś nieruchomość jest objęta katastrem nieruchomości – to przedstawia także odpowiedni wyciąg. Zobowiązany jest też wskazać miejsce zamieszkania uczestników postępowania.

Komornik powinien wywiesić w budynku sądowym obwieszczenie, w którym wezwie uczestników postępowania, o których nie ma wiadomości, oraz inne osoby, które roszczą sobie prawa do nieruchomości i przedmiotów razem z nią zajętych, aby przed ukończeniem opisu zgłosiły swoje prawa.

[srodtytul]Opis i oszacowanie[/srodtytul]

Komornik powoła biegłego, który opisze i oszacuje nieruchomość. Jeżeli jednak nieruchomość była w okresie sześciu miesięcy przed zajęciem oszacowana dla potrzeb obrotu rynkowego i oszacowanie to odpowiada wymogom oszacowania nieruchomości w egzekucji z nieruchomości, nowego oszacowania nie dokonuje się.

W oszacowaniu trzeba podać osobno wartość nieruchomości, budowli i innych urządzeń, przynależności i pożytków oraz osobno wartość całości, jak również wartość części nieruchomości, która została wydzielona celem wystawienia oddzielnie na licytację.

[srodtytul]Przebieg licytacji[/srodtytul]

Zajęta nieruchomość sprzedawana jest na licytacji publicznej. Jej termin nie może być wyznaczony wcześniej niż po upływie dwóch tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania ani też przed uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję.

[b]Obwieszczenie o licytacji doręczane jest uczestnikom postępowania oraz organowi gminy, urzędowi skarbowemu miejsca położenia nieruchomości oraz organom ubezpieczeń społecznych [/b]z wezwaniem, aby najpóźniej w terminie licytacji zgłosiły zestawienie podatków i innych danin publicznych, należnych do dnia licytacji.

Przepisy wymagają również, aby obwieszczenie o licytacji co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem ogłosić publicznie w budynku sądowym i w lokalu organu gminy oraz w dzienniku poczytnym w danej miejscowości.

[b]Po uprawomocnieniu się opisania i oszacowania komornik wspólnie z sądem ustala termin pierwszej licytacji. Trzeba też ustalić cenę. Wynosi ona 3/4 ceny oszacowania – w pierwszej licytacji i 2/3 ceny oszacowania – w drugiej licytacji.[/b]

Licytacja odbywa się publicznie w obecności i pod nadzorem sędziego. Przedmiotem przetargu jest nieruchomość według stanu objętego opisem i oszacowaniem z uwzględnieniem zmian podanych do wiadomości przez komornika na terminie licytacyjnym.

Jeżeli ma być sprzedanych kilka nieruchomości lub kilka części jednej nieruchomości, dłużnik ma prawo wskazać kolejność, w jakiej ma być przeprowadzony przetarg poszczególnych nieruchomości lub części.

Aby przetarg mógł mieć miejsce, wystarczy, że stawi się jeden licytant. Przetarg odbywa się ustnie.

Jeżeli w tym samym postępowaniu ma być sprzedanych kilka nieruchomości lub kilka części jednej nieruchomości i jeżeli za te, które już zostały sprzedane, osiągnięto cenę wystarczającą na zaspokojenie należności wierzyciela egzekwującego i kosztów egzekucyjnych, komornik wstrzyma przetarg pozostałych nieruchomości lub ich części.

[srodtytul]Przybicie dla tego, kto da najwięcej[/srodtytul]

Po zamknięciu przetargu sąd, pod którego nadzorem odbywa się licytacja, wydaje na posiedzeniu jawnym postanowienie co do przybicia na rzecz licytanta, który zaofiarował najwyższą cenę.

Sąd odmówi jednak przybicia z powodu naruszenia przepisów postępowania w toku licytacji, jeżeli uchybienia te mogły mieć istotny wpływ na wynik przetargu. Jeżeli sąd odmówi przybicia, komornik na wniosek wierzyciela wyznaczy ponowną licytację.

Osoba, na rzecz której udzielono przybicia, uzyskuje, jeżeli wykona warunki licytacyjne, prawo do przysądzenia jej własności nieruchomości.

Postanowienie o przybiciu, które zapadło na posiedzeniu niejawnym, doręcza się wierzycielowi, dłużnikowi, nabywcy i osobom, które w toku licytacji zaskarżyły czynności związane z udzielaniem przybicia, jak też zarządcy, który nie jest dłużnikiem, postanowienie zaś o odmowie przybicia – wierzycielowi, dłużnikowi i licytantowi, który zaofiarował najwyższą cenę.

Na postanowienie sądu co do przybicia przysługuje zażalenie. Podstawą zażalenia nie mogą być takie uchybienia przepisów postępowania, które nie naruszają praw skarżącego.

[srodtytul]Przysądzenie własności[/srodtytul]

Po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych lub postanowieniu o ustaleniu ceny nabycia i wpłaceniu całej ceny przez Skarb Państwa sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. Na postanowienie to przysługuje zażalenie. Jego podstawą nie mogą być jednak uchybienia sprzed uprawomocnienia się przybicia.

Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów.

[b]Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest także tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości.[/b]

Od chwili uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności na rzecz nabywcy należą do niego pożytki z nieruchomości.

Powtarzające się daniny publiczne przypadające z nieruchomości od dnia prawomocności postanowienia o przysądzeniu własności ponosi nabywca. Świadczenia publicznoprawne niepowtarzające się nabywca ponosi tylko wtedy, gdy ich płatność przypada w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności lub po tym dniu.

[srodtytul]Co wygasa, a co pozostaje[/srodtytul]

Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości.

Na miejsce tych praw powstaje prawo do zaspokojenia z ceny nabycia z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji. Pozostają w mocy bez potrącenia ich wartości z ceny nabycia:

- prawa ciążące na nieruchomości z mocy ustawy,

- służebność drogi koniecznej oraz służebność ustanowiona w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia,

- służebność przesyłu.

Pozostają również w mocy ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru albo nieujawnione w ten sposób, lecz zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji, użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo jeżeli wartość użytkowania, służebności i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia. Jednakże w wypadku ostatnim wartość tych praw będzie zaliczona na cenę nabycia.

Na wniosek właściciela nieruchomości władnącej, zgłoszony najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji, sąd może zarządzić, że służebność gruntowa, która nie znajduje pełnego pokrycia w cenie nabycia, będzie utrzymana w mocy, jeżeli jest dla nieruchomości władnącej konieczna, a nie obciąża w sposób istotny wartości nieruchomości obciążonej.

[b]Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności wraz z planem podziału sumy uzyskanej z egzekucji jest tytułem do wykreślenia w księdze wieczystej lub w zbiorze dokumentów wszelkich praw, które według planu podziału wygasły. [/b]

Na podstawie samego postanowienia o przysądzeniu własności wykreśla się wszystkie hipoteki obciążające nieruchomość, jeżeli w postanowieniu stwierdzono zapłacenie przez nabywcę całej ceny nabycia gotówką.

[ramka][b]Wierzyciel musi mieć odpowiedni tytuł[/b]

[b]Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy. To nic innego jak tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytułami egzekucyjnymi są m.in.:[/b]

- orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem,

- wyrok sądu polubownego lub ugoda zawarta przed takim sądem;

- ugoda przed mediatorem,

- inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej;

- akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru, gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany. [/ramka]

[b]Czytaj też:[/b]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/538442,538283-Najpierw-wezwanie-do-zaplaty--dopiero-potem-zajecie.html]Najpierw wezwanie do zapłaty, dopiero potem zajęcie[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/538442,538284-Z-niezabudowanego-gruntu-latwiej-uzyskac-zaspokojenie.html]Z niezabudowanego gruntu łatwiej uzyskać zaspokojenie[/link]

[ramka][b]Więcej w poradniku:

[link=http://www.rp.pl/temat/538442.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Poradniki prawne » Nieruchomości » Egzekucja z nieruchomości [/link][/b][/ramka]

Ta ostatnia wynosi 15 proc. wartości licytowanej nieruchomości. Są to koszty, którymi obciążany jest dłużnik. O tyle zatem na skutek egzekucji wzrasta jego zadłużenie.

[srodtytul]Upływ terminu[/srodtytul]

Pozostało 98% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów