Komentarz do KP: Praca w porze nocnej art. 151[7]-151[8] k.p.

Redakcyjny komentarz "Rzeczpospolitej" do kodeksu pracy stan prawny: maj 2011 r.

Publikacja: 20.05.2011 03:00

Art. 151

7

. Pora nocna

§ 1. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.

§ 2. Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.

Reklama
Reklama

§ 3. Czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym.

§ 4. Wykaz prac, o których mowa w § 3, określa pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – z przedstawicielami pracowników wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy, oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników.

§ 5. Przepis § 3 nie dotyczy:

1) pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,

2) przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

§ 6. Na pisemny wniosek pracownika, o którym mowa w § 2, pracodawca informuje właściwego okręgowego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy.

Reklama
Reklama

Komentarz

• Każdy pracodawca, bez względu na to, czy w jego firmie pracuje się w nocy, czy nie, musi określić porę nocną. Kodeks pracy wskazuje tylko, że obejmuje ona osiem z dziesięciu godzin przypadających między 21 a 7.

Zatem, w zależności od potrzeb pracodawcy, pora nocna może obejmować okres między 21 a 5 rano czy 23 a 7 rano, co może wynikać z przepisów wewnętrznych firmy.

Oprócz obowiązkowego ustalenia pory nocnej komentowany przepis wprowadza jeszcze czasowe ograniczenia dla osób pracujących w nocy. Chodzi o pracowników, których:

– grafiki czasu pracy obejmują trzy godziny pracy w porze nocnej w każdej dobie lub

– czas pracy w pełnym okresie rozliczeniowym przypada w 1/4 na porę nocną.

Reklama
Reklama

Czas pracy tych osób nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę w sytuacji, gdy wykonują prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym bądź umysłowym. Wyjątek dotyczy pracowników zarządzających i takich, którzy zostali zaangażowani do prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony zdrowia, mienia, środowiska lub z powodu usunięcia awarii.

Wykaz prac, o których mowa wyżej, należy ustalić w porozumieniu ze związkami zawodowymi i po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami pracującymi w nocy.

Szczególnej ochronie przed pracą w porze nocnej podlegają ciężarna, młodociany, osoby niepełnosprawne, z wyjątkiem zatrudnionych przy pilnowaniu oraz pracowników, na których wniosek lekarz wyraził zgodę na pracę nadliczbową, a także osoby opiekujące się dziećmi do lat czterech, chyba że one same zgodzą się na takie zajęcie.

Art. 1518. Rekompensowanie pracy wykonywanej w nocy

§ 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

§ 2. W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek, o którym mowa w § 1, może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Reklama
Reklama

Komentarz

• Oprócz normalnego wynagrodzenia za godzinę pracy w porze nocnej płacimy 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. W tym celu dzielimy minimalną pensję przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu i wynik mnożymy przez 20 proc.

Tak wynika z § 4b rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU z 1996 r. nr 62, poz. 289 ze zm.).

Istnieją wątpliwości, co się kryje pod pojęciem „liczba godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu”: czy godziny robocze określone w harmonogramie, czy kodeksowy wymiar.

Tak samo jak przy nadgodzinach zatrudnionym, którzy pracują w godzinach nocnych poza zakładem pracy, zamiast dodatku nocnego można wypłacać ryczałt. Trzeba tylko pilnować, by jego wysokość nie była niższa od wartości dodatku nocnego liczonego na konkretny miesiąc.

Reklama
Reklama

Art. 151

. Pora nocna

Pozostało jeszcze 100% artykułu
Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama