Trwa sezon walnych zgromadzeń w spółdzielniach mieszkaniowych. Warto w nich uczestniczyć, ponieważ to na nich zapadają najistotniejsze dla członków decyzje.
Kiedy w częściach
W małych spółdzielniach walne zgromadzenie odbywa się na jednym posiedzeniu. W dużych, w których jest więcej niż 500 członków, może być ono podzielone na części.
Zasady odbywania walnego zgromadzenia określają zapisy w statucie. Rada nadzorcza ustala sposób zaliczania członków do poszczególnych części. Nie może mieszkańców jednego bloku (kilku bloków położonych na jednej działce) zaliczyć do różnych części zgromadzenia.
Samą organizacją walnego zgromadzenia zajmuje się już zarząd. To on szuka odpowiedniej sali i ją wynajmuje, powinien też co do zasady pisemnie zawiadomić wszystkich spółdzielców o terminie zgromadzenia. Nie ma jednak jednej reguły. Każda spółdzielnia ma swoje szczegółowe zasady, a zawiera je statut. Niektóre spółdzielnie zawiadomienia wywieszają w siedzibie oraz na klatkach schodowych, inne przesyłają je listownie każdemu członkowi. Najczęściej imienne zaproszenia rozsyła się w małych spółdzielniach. W dużych raczej już nie, ze względu na zbyt wysokie koszty.
Zawsze jednak w zawiadomieniu powinien być podawany czas, miejsce oraz porządek walnego zgromadzenia (lub jego części), a także miejsce wyłożenia wszystkich sprawozdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad, oraz informacje o tym, że spółdzielca ma prawo zapoznać się z tymi dokumentami.