Ten problem dotyczy co najmniej kilku tysięcy nauczycieli, którzy do końca 2008 r. wypracowali uprawnienia do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek, w myśl art. 88 Karty nauczyciela. Zgodnie z nim ci pedagodzy, którzy przed reformą przepisów emerytalnych mieli już co najmniej 30-letni staż (w tym 20 lat przy tablicy), zachowali prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę także po 1 stycznia 2009 r. Uzyskają to świadczenie jednak pod warunkiem, że zwolnią się na swój wniosek z pracy w szkole.
Orzeczenie lekarza
Jeśli jednak pedagog w trakcie roku szkolnego straci zdrowie i lekarz orzeknie o jego niezdolności do dalszej pracy, automatycznie straci nie tylko zatrudnienie w szkole, ale także prawo do wcześniejszej emerytury.
Tak wynika z wczorajszego wyroku Sądu Najwyższego (sygnatura akt: II UK 162/10)
, który zajął się sprawą podkarpackiego nauczyciela. Gdy lekarz uznał go za niezdolnego do pracy, od marca 1999 r. dostał wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnym charakterze (czyli na podstawie rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze).