Eksmitowani na ogół nie płacą za mieszkanie ani za media. Wtedy utrzymanie lokalu obciąża właściciela. Nierzadko musi on kredytować lokatorów latami. Straty z tego tytułu pomaga zrekompensować odszkodowanie uzyskiwane od gminy. Mówi o tym art. 18 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z nim właściciel, któremu najemca nie płacił za mieszkanie, może żądać od gminy odszkodowania na podstawie art. 417 kodeksu cywilnego.
Obecnie jednak odszkodowania mogą domagać się tylko ci, którzy oczekują dostarczenia eksmitowanemu lokalu socjalnego. Czekający na pomieszczenie tymczasowe – już nie. Nie ma bowiem przepisu, który dawałby im do tego prawo. Mimo to niektórzy właściciele podejmowali próby uzyskania odszkodowania od gminy w sądach, ale te na ogół odmawiały jego przyznania.
Po 16 listopada to się zmieni. Na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów będzie można żądać odszkodowania od gminy także, gdy nie dostarcza ona pomieszczenia tymczasowego. Zasady będą takie same jak w wypadku odszkodowań za brak lokalu socjalnego.
Odszkodowania pozwolą właścicielom zrekompensować brak pomieszczenia
Przepis pozwala domagać się odszkodowania nie tylko z powodu zaległości czynszowych, ale także innych szkód wynikłych z tego, że gmina nie dostarcza pomieszczenia lub lokalu. Właściciel najpierw może wystąpić do gminy z wnioskiem o zawarcie ugody, a jeżeli nie uda się dojść z nią do porozumienia, to nie pozostaje mu nic innego, jak udać się do sądu. Może też od razu składać pozew.