Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 12 października 2011 (IPTPB3/423-172/11-4/PM).
Wspólnota mieszkaniowa jest właścicielem parkingu wybudowanego z jej środków. Zgodnie z podjętą przez członków uchwałą część miejsc parkingowych została przydzielona do ich użytku, a pozostałe wspólnota wynajmuje odpłatnie w pierwszej kolejności członkom wspólnoty, a w dalszej – zainteresowanym osobom trzecim.
Wspólnota wynajmuje dwa miejsca parkingowe członkom i jedno miejsce osobie spoza wspólnoty. Uzyskane dochody z wynajmu miejsc parkingowych przeznacza na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, tj. utrzymanie części wspólnej nieruchomości (w tym utrzymanie czystości na nieruchomości gruntowej). Powzięła wątpliwość, czy uzyskany dochód w całości będzie zwolniony z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT.
Przepis ten mówi, że wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Izba skarbowa, opierając się na wykładni językowej, uznała, że pojęcie „gospodarka zasobami mieszkaniowymi” oznacza gospodarkę obejmującą dysponowanie i zarządzanie zgromadzonymi rzeczami związanymi z zamieszkiwaniem. W konsekwencji stwierdziła, że dochody z najmu miejsc parkingowych osobom spoza wspólnoty nie są dochodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a tym samym nie ma do nich zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT.