Panuje ogromne zamieszanie związane z wykupem lokali w spółdzielniach. Kończą ważność przepisy regulujące tę kwestię. Sejm pracuje zaś w pośpiechu nad nowymi regulacjami (patrz artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/8,407736_Bedzie_korzystny_wykup_mieszkan_.html]"Będzie korzystny wykup mieszkań"[/link]). Tymczasem ciągle wpływają nowe wnioski do spółdzielni, a te w większości dwoją się i troją, by jak najwięcej osób uzyskało własność przed 2010 r.
[srodtytul]Co z lokatorskim… [/srodtytul]
W wypadku mieszkań lokatorskich sytuacja jest prosta. Jeżeli ktoś chce uzyskać własność lokalu na obecnych zasadach, może to zrobić do 30 grudnia br. Dlaczego do tego dnia? To data publikacji w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia 2008 r. Uznał on za niekonstytucyjne przepisy dotyczące mieszkań lokatorskich i własnościowych. Utratę ich ważności odroczył do 30 grudnia br., by dać czas na przygotowanie nowych. Do tej pory prace nad nim się jeszcze nie skończyły.
[b]Uwaga! Prawo odrębnej własności powstaje, gdy zostanie ustanowione w formie aktu notarialnego oraz po założeniu księgi wieczystej i wpisaniu do niej prawa własności. Tymczasem w środę Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. CZP 80/09). Wynika z niej, że sąd wieczystoksięgowy rozpatruje wniosek o wpis prawa własności na podstawie przepisów obowiązujących w dacie jego złożenia. Jeżeli więc wniosek wpłynie 28, to sąd rozpatrzy go w nowym roku wedle zasad obowiązujących 29 grudnia. [/b]
Prawdopodobnie w 2010 r. przekształcenia też będą możliwe, ale kiedy wejdą w życie nowe przepisy – nie wiadomo. Uchwaloną we wtorek nowelą [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych[/link] zajmie się teraz Senat, a potem musi ją jeszcze zaakceptować prezydent. Tymczasem już budzi ona wątpliwości, bo zawiera podobne rozwiązania jak te, które zakwestionował TK.