Jeśli dochody z najmu czy dzierżawy są opodatkowane wedle skali podatkowej, konieczne jest wpłacanie comiesięcznych zaliczek na podatek. Pierwszą zaliczkę w 2010 r. trzeba będzie zapłacić, gdy dochody z tego źródła od początku roku przekroczą 3089 zł. Następne oblicza się w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu z tego źródła osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzednie.
Zaliczkę od dochodów uzyskanych w danym miesiącu płaci się do 20. dnia następnego miesiąca, a za grudzień – w wysokości zaliczki na listopad – do 20 grudnia (w grudniu płaci się więc dwie zaliczki w tej samej wysokości).
[wyimek] Korzystający z ryczałtu mają prawo do wszystkich ulg[/wyimek]
Później w zeznaniu rocznym (składanym do 30 kwietnia następnego roku), obejmującym także np. dochody z pracy, umów-zleceń i o dzieło, trzeba wykazać zsumowane przychody z najmu, koszty ich uzyskania, dochody i zapłacone zaliczki.
W razie opodatkowania ich w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych można wybrać opłacenie tego ryczałtu w trakcie roku podatkowego nie za okresy miesięczne (do 20. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni), ale kwartalne, tj. za I kwartał do 20 kwietnia, za II kwartał do 20 lipca, za III kwartał do 20 października, a za IV kwartał w osobnym zeznaniu rocznym składanym do 31 stycznia następnego roku.