Ci, którzy przyzwyczaili się do tego, że o interpretację prawa podatkowego należy występować do urzędu skarbowego ( od 1 lipca 2007 r. do ministra finansów), nie mogą się do niego kierować w sprawach podatku od nieruchomości. Wyjaśnianie przepisów regulujących jego kwestie, podobnie jak podatku od środków transportowych czy opłat lokalnych (np. targowej), pozostaje bowiem w gestii wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty lub marszałka województwa.
To do nich osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz przedsiębiorcy powinni składać wnioski o wydanie interpretacji w swojej sprawie (tzw. interpretacje indywidualne). Bo oni są organem podatkowym zgodnie z art. 14j § 1 ordynacji podatkowej.
Co ważne, osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, a chce wiedzieć, jak rozwiązać nurtujący ją problem związany z opodatkowaniem nieruchomości, powinna wystąpić do włodarza gminy, w której położona jest nieruchomość.
Przykładowo osoba mieszkająca w mieście X, która nie wie, czy i jaki podatek od nieruchomości powinna zapłacić za znajdującą się na wsi Y działkę odziedziczoną po rodzicach wspólnie z rodzeństwem, powinna wystąpić o interpretację do wójta gminy, w której znajduje się wieś Y, a nie do burmistrza czy prezydenta swojego miasta.
To jest jedyny element różniący interpretacje w sprawach podatków i opłat lokalnych od wniosków dotyczących pozostałych podatków.