Pomału zbliża się sezon walnych zgromadzeń w spółdzielniach mieszkaniowych. Warto w nich uczestniczyć, bo to wtedy zapadają najważniejsze decyzje dotyczące spółdzielni. Sami członkowie mogą też zgłaszać swoje propozycje. Warto wiedzieć wcześniej, jak to zrobić.
[srodtytul]Kiedy w częściach[/srodtytul]
W dużych spółdzielniach mieszkaniowych, w których jest więcej niż 500 członków, walne zgromadzenie dzielone jest na części. Rada nadzorcza ustala zasady zaliczania członków do poszczególnych części, nie może jednak mieszkańców jednej nieruchomości zaliczyć do różnych części.
Obowiązkiem zarządu jest zorganizowanie walnego zgromadzenia, a następnie zawiadomienie na piśmie wszystkich spółdzielców. Każda spółdzielnia posiada swoje szczegółowe zasady zawiadamiania, a zawiera je statut. Niektóre spółdzielnie zawiadomienia wywieszają w siedzibie oraz na klatkach schodowych, inne (głównie małe) przesyłają je listownie każdemu członkowi.
Zawsze jednak w zawiadomieniu powinno być podane: czas, miejsce oraz porządek walnego zgromadzenia (lub jego części), a także miejsce wyłożenia wszystkich sprawozdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad. Muszą one zawierać informacje o tym, że spółdzielca ma prawo zapoznać się z tymi dokumentami.