Krótki, miesięczny termin powodował, że wiele osób miało problemy z jego dotrzymaniem. Tymczasem niezłożenie zawiadomienia na czas często oznaczało konieczność odprowadzenia znacznych kwot do urzędu skarbowego. Dlatego [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=289816]ustawa z 10 października 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn (DzU nr 203, poz. 1267) [/link]jest bardzo istotna.
[srodtytul]Najbliższa rodzina bez podatku[/srodtytul]
Ustawa od spadków i darowizn przewiduje zwolnienie dla najbliższej rodziny. Nie ma wtedy znaczenia wysokość darowizny lub spadku. Zwolnienie to ma zastosowanie do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Podatku nie trzeba płacić, jeśli spełnione są dwa warunki.
Po pierwsze nabywcy zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Od 1 stycznia mają na to sześć miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (wcześniej był to tylko miesiąc). W sytuacji nabycia w drodze dziedziczenia półroczny termin liczony jest od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
Drugi warunek nie uległ zmianie. Nakazuje on odpowiednie udokumentowanie darowizny. Gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, ich otrzymanie musi być udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Warunku tego nie muszą jedynie spełniać darowizny o niskiej wartości. Chodzi o sytuację, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie pięciu lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych nie przekracza 9637 zł.