Wierzyciel ściga za długi wspólnie zaciągnięte w trakcie małżeństwa

Rozwód nie kończy odpowiedzialności za długi, które małżonkowie zaciągnęli wspólnie w trakcie małżeństwa i za które odpowiadają solidarnie. Dotyczy to zarówno zobowiązań prywatnych, jak i firmowych

Publikacja: 19.10.2010 01:40

Wierzyciel ściga za długi wspólnie zaciągnięte w trakcie małżeństwa

Foto: www.sxc.hu

Jednakże zasady odpowiedzialności są różne w zależności od ich rodzaju. Zacznijmy od długów cywilnych, a więc wierzycieli będących osobami fizycznymi, spółkami, bankami itp.

Inaczej kształtuje się odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte w sprawach wynikających z zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny (art. 30 k. r. o.). Te jednak po rozwodzie w praktyce nie są problemem, chyba że np. czynsz czy zaległe opłaty za mieszkanie urosły do poważnych kwot.[/ramka]

O odpowiedzialności za długi wobec fiskusa [b][link=http://www.rp.pl/artykul/492633.html]czytaj tutaj[/link][/b].

[srodtytul]Długi nieobciążające[/srodtytul]

Zacznijmy od długów osobistych, które nie obciążają majątku wspólnego. Tak więc zarówno w trakcie małżeństwa, jak i po rozwodzie (i separacji) majątku wspólnego, a potem udziału eksmałżonka w tym majątku, nie obciążają:

-długi zaciągnięte bez zgody drugiego małżonka, gdy zgoda nie jest potrzebna dla ważności umowy,

-długi zaciągnięte przed ślubem (przed powstaniem wspólności majątkowej),

-długi związane z majątkiem osobistym (np. należność za remont domu letniskowego odziedziczonego przez małżonka),

-długi niewynikające z umowy czy innej czynności prawnej (art. 41 § 2 k. r. o.).

Do tej ostatniej kategorii należą zwłaszcza zasądzone przez sąd odszkodowanie i renta dla ofiary wypadku drogowego spowodowanego przez jednego małżonka, alimenty przyznane przez sąd jego dzieciom z poprzedniego małżeństwa lub pozamałżeńskie i byłej żonie.

Do tej grupy zalicza się również obowiązek zwrotu korzyści uzyskanych bez podstawy prawnej – zwrotu bezpodstawnego wzbogacenia. To samo dotyczy grzywien, nawiązek, opłat sądowych nałożonych na eksmałżonka w czasie trwania małżeństwa.

[srodtytul]Odpowiadają wspólnie[/srodtytul]

Po rozwodzie małżonkowie wspólnie, jak przed rozwodem, odpowiadają za długi zaciągnięte wspólnie, za długi, z racji których ciąży na nich odpowiedzialność solidarna, i długi zabezpieczone hipoteką lub zastawem na wspólnym majątku.

Oznacza to, że także po rozwodzie dla wierzyciela dostępny jest cały majątek każdego z nich. Odpowiedzialność solidarna ciąży na małżonkach np. z racji udzielenia przez jednego z nich poręczenia wekslowego i długów zaciągniętych na zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny.

[srodtytul]Jeden podpisuje, drugi się godzi[/srodtytul]

Jeśli tylko jeden z małżonków podpisał umowę, dług z niej wynikły wierzyciel może ściągnąć z majątku wspólnego także po rozwodzie tylko wówczas, gdy drugi wyraził zgodę na zaciągnięcie danego zobowiązania (art. 41 § 2 k. r. o.).

Brak zgody drugiego małżonka na zaciągnięcie zobowiązania oznacza, że zarówno w trakcie małżeństwa, jak i po rozwodzie wierzyciel może ściągnąć przymusowo swą należność z majątku osobistego tego małżonka, który zobowiązanie zaciągnął, a także z jego:

– wynagrodzenia za pracę lub innych dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej,

– korzyści z praw autorskich, praw pokrewnych (np. artystów wykonawców), czyli tantiem, prawa własności przemysłowej (do znaków towarowych, wynalazków, wzorów użytkowych) oraz innych praw przysługujących twórcom.

To samo dotyczy sytuacji, gdy dług związany jest z majątkiem osobistym małżonka. W obu tych sytuacjach majątek wspólny małżonków jest dla wierzyciela niedostępny. Nie jest oczywiście dostępny majątek osobisty małżonka, który zgody nie wyraził.

Rozwód i separacja, a także ustanie wspólności majątkowej z innych przyczyn, zmienia sytuację wierzyciela na lepsze, bo może ściągnąć swą należność przymusowo także z udziału w majątku wspólnym lub raczej z dóbr, które w wyniku podziału tego majątku przypadną dłużnikowi.

[ramka][b]PAMIĘTAJ[/b]

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wskazane zasady znają doskonale także wierzyciele, zwłaszcza profesjonalni, tacy jak banki, towarzystwa leasingowe, przedsiębiorcy. Dlatego powszechna jest praktyka uzależniania udzielenia pożyczki czy kredytu od zgody drugiego małżonka lub żądanie, by zobowiązanie zaciągali wspólnie. To samo dotyczy umów poręczenia (żyrowania cudzych kredytów, pożyczek).

Wierzyciel małżonka, który zaciągnął u niego dług bez zgody swej żony czy męża, może także w trakcie małżeństwa zwrócić się do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej (art. 52 k. r. o.). Rozdzielność bowiem pozwoli mu ściągnąć dług z udziału dłużnika w majątku wspólnym.[/ramka]

[srodtytul]Znaczenie zgody[/srodtytul]

Zgoda oznacza, że należność może być wyegzekwowana (art. 41 § 1 k. r. o.):

– z majątku osobistego małżonka, który zobowiązanie zaciągnął, oraz

– z jego wynagrodzenia za pracę lub innych dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej,

– z jego korzyści z praw autorskich, praw pokrewnych (np. artystów wykonawców), czyli tantiem, prawa własności przemysłowej (do znaków towarowych, wynalazków, wzorów użytkowych) oraz innych praw przysługujących twórcom,

– z majątku wspólnego.

Majątek osobisty małżonka, który zgodę wyraził, jest dla wierzyciela niedostępny – zarówno w trakcie małżeństwa, jak i po rozwodzie.

W tej sytuacji rozwód jest korzystny dla drugiego małżonka, który udzielił zgody na zaciągnięcie zobowiązania, bo z jego części majątku wspólnego długu wierzyciel nie ściągnie.

[ramka][b]Przykład[/b]

Jeśli dług, na którego zaciągnięcie zgodził się małżonek, wynosi 500 tys. zł, a majątek wspólny 600 tys. zł, to w trakcie małżeństwa wierzyciel może ściągnąć z niego całą swą należność.

Po rozwodzie dostępny jest dla niego tylko udział małżonka będącego dłużnikiem; z udziału drugiego długu nie ściągnie (chyba że wcześniej sąd nadał np. wyrokowi zasądzającemu należność od dłużnika klauzulę wykonalności przeciwko jego małżonkowi – z ograniczeniem do majątku wspólnego).[/ramka]

Wierzyciel, który w związku ze zgodą małżonka na zaciągnięcie zobowiązania może egzekwować należność także z majątku wspólnego, a po rozwodzie z udziałów obu małżonków w tym majątku, musi wykazać, że małżonek taką zgodę wyraził.

Gdy zaś chce ściągnąć z majątku przedsiębiorstwa należącego do majątku wspólnego długi małżonka wynikające z prowadzenia tego przedsiębiorstwa, musi wykazać w dokumencie urzędowym albo prywatnym, że należność powstała w związku z prowadzeniem firmy.

[srodtytul]Gdy dług ciąży na obojgu[/srodtytul]

Wierzyciel jest w najlepszej sytuacji, gdy stronami umowy są oboje małżonkowie albo gdy ciąży na nich odpowiedzialność solidarna, np. w związku z udzieleniem przez żonę poręczenia wekslowego na zabezpieczenie spłaty długu zaciągniętego przez męża. Wtedy wierzyciel egzekucję komorniczą może prowadzić:

– z majątku wspólnego,

– z majątków osobistych małżonków oraz

– ze wspomnianych praw majątkowych każdego z małżonków (wynagrodzenie, prawa autorskie itd.).

[srodtytul]Rozwód tego nie zmienia[/srodtytul]

Mówiąc o majątku osobistym, trzeba też wziąć po uwagę ewentualne różnice w składzie majątków osobistego i wspólnego, jakie mogą wystąpić, jeśli małżonkowie zawarli umowę majątkową modyfikującą ustrój wspólności ustawowej. Jeśli jest to umowa rozszerzająca tę wspólność, majątek wspólny będzie odpowiednio obszerniejszy, jeśli ograniczająca wspólność – odpowiednio szczuplejszy.

[ramka][b]Uwaga![/b]

Rozszerzenie wspólności dla wierzyciela, który może ściągnąć należność tylko z majątku osobistego i wskazanych wyżej należności, jest bez znaczenia, jeśli wierzyciel nie wiedział o umowie majątkowej i jej rodzaju.[/ramka]

[srodtytul]Co z długami biznesowymi[/srodtytul]

Długi związane z działalnością firmy prowadzonej przez jednego małżonka wierzyciel może ściągać m.in. z majątku przedsiębiorstwa, jeśli jest on wspólnym dorobkiem.

Po rozwodzie egzekucję może prowadzić tylko z udziału małżonka-przedsiębiorcy w majątku wspólnym. Z przyczyn, o których była już mowa, rozwód jest dla interesu majątkowego eksmałżonka przedsiębiorcy korzystny.

Ponieważ majątek wspólny po rozwodzie przestaje istnieć, wierzyciel nie może sięgnąć do niego. Dostępny jest dla niego tylko majątek osobisty przedsiębiorcy będącego dłużnikiem. Na majątek ten zaś po rozwodzie składa się także udział dłużnika w majątku wspólnym, którego składnikiem jest też przedsiębiorstwo.

Trzeba tu zaznaczyć, że przedmiotami należącymi do tego majątku wspólnego, które służą jednemu z małżonków do wykonywania działalności zarobkowej, małżonek ten zarządza samodzielnie. Zgoda żony czy męża jest potrzebna tylko w sytuacjach wskazanych w art. 37 § 1 k. r. o.

Chodzi o sprzedaż, obciążenie albo kupno nieruchomości związanych z działalnością zarobkową jednego z małżonków, o sprzedaż, obciążenie albo wydzierżawienie całej firmy lub gospodarstwa rolnego.

W odniesieniu do innych przedsięwzięć dotyczących majątku firmy zgoda jest bezprzedmiotowa, skoro z mocy przepisu ustawy, tj. art. 36 § 3 k. r. o., małżonek zarządza nimi samodzielnie.

[srodtytul]Transakcje z udziałem obojga[/srodtytul]

Jeszcze inną kategorią umów i transakcji są te, które wymagają zgody drugiego małżonka dla swej ważności. Dokonane bez zgody są nieważne, chyba że drugi małżonek ex post potwierdził umowę. Chodzi jednak wyłącznie o transakcje i umowy dotyczące dóbr wchodzących w skład majątku wspólnego, dorobkowego.

Ma to jeszcze takie istotne znaczenie, że oboje małżonkowie odpowiadają za zobowiązania wynikające z tych umów czy transakcji. Zgody drugiego małżonka wymaga:

– sprzedaż, darowizna, kupno nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego, obciążenie jej hipoteką, prawem używania, odpłatne nabycie (kupno), ale i oddanie jej w najem, dzierżawę, do bezpłatnego używania,

– sprzedaż, darowizna, obciążenie, odpłatne nabycie (kupno) i wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo gospodarstwa rolnego,

– sprzedaż, darowizna, obciążenie hipoteką spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, domu, lokalu użytkowego,

– darowizna nieruchomości lub np. samochodu należącego do majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.

Zgoda drugiego małżonka jest niezbędna także wówczas, gdy wskazane dobra wchodzą w skład firmy prowadzonej przez jednego tylko z małżonków i gdy mają wejść w skład jego przedsiębiorstwa. Powyższe wyliczenie jest wyczerpujące. Oznacza to, że wszystkie inne czynności odnoszące się do majątku wspólnego nie wymagają dla swej ważności zgody drugiego małżonka.

[ramka][b]Z orzeczeń sądowych[/b]

-Podkreślić należy, iż brak zgody małżonki powoda na dokonanie poręczenia rodzi skutki z art. 41 § 2 k. r. o. Brak owej zgody nie wpływa ani na ważność, ani na skuteczność umowy poręczenia. Prowadzi natomiast do ograniczenia odpowiedzialności małżonka, który zaciąga zobowiązanie, do składników wymienionych w art. 41 § 2 k. r. o. [b](wyrok SA w Katowicach z 20 lutego 2009 r., sygn. ACa 32/09)[/b]

-Zagadnienie odpowiedzialności za długi zaciągnięte przez jednego z małżonków w okresie objętym wspólnością majątkową może być rozstrzygane w odrębnym postępowaniu na żądanie wierzyciela niebędącego uczestnikiem postępowania o podział [b](postanowienie SN z 28 lutego 2008 r., sygn. III CNP 66/07)[/b]

-W świetle art. 42 k. r. o. orzeczenie rozwodu nie powoduje podziału majątku wspólnego z mocy prawa. Nie można zatem przyjąć, że na skutek orzeczenia rozwodu stronie przypada udział w spółdzielczym prawie do lokalu, i to w 1/2, skoro udział w majątku wspólnym małżonków nie musi być równy (art. 43 § 2 k. r. o.).

Samo ustanie wspólności ustawowej nie powoduje „wyjścia” udziału małżonka upadłego z masy upadłości [b](wyrok SN z 19 lutego 2009 r., sygn. II CSK 469/08)[/b][/ramka]

[ramka][b]Skróty:[/b]

k. r. o. – ustawa z 25 lutego 1964 r. – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=44EA2B2E55A720AC74A63F42983D1796?id=71706]Kodeks rodziny i opiekuńczy [/link](DzU. z 1964 r. nr 9, poz. 59 ze zmianami),

k. p. c. – ustawa z 17 listopada 1964 r. – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=75427E5227A23128D5F888C912C40076?id=70930]Kodeks postępowania cywilnego[/link] (DzU. z 1964 r. nr 43, poz. 269 ze zmianami)

SN – Sąd Najwyższy

WSA – wojewódzki sąd administracyjny

o.p. – ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0D09F12C2831AA93BF6960FCD82353EC?id=176376]Ordynacja podatkowa[/link] (DzU. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zmianami)[/ramka]

[ramka][b]Zobacz wzory:

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20o%20rozwod.pdf]Pozew o rozwód[/link]

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20bez%20orzekania.pdf]Pozew o rozwód bez orzekania o winie i o podział majątku wspólnego[/link]

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20o%20podzial1.pdf]Wniosek o podział majątku wspólnego i ustalenie nierównych udziałów[/link]

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20o%20podzial.pdf]Wniosek o podział majątku wspólnego[/link]

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20o%20separacje.pdf]Pozew o separację[/link][/b][/ramka]

[ramka][b][link=http://www.rp.pl/temat/492203.html]ZOBACZ CAŁY PORADNIK[/link][/b][/ramka]

Jednakże zasady odpowiedzialności są różne w zależności od ich rodzaju. Zacznijmy od długów cywilnych, a więc wierzycieli będących osobami fizycznymi, spółkami, bankami itp.

Inaczej kształtuje się odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte w sprawach wynikających z zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny (art. 30 k. r. o.). Te jednak po rozwodzie w praktyce nie są problemem, chyba że np. czynsz czy zaległe opłaty za mieszkanie urosły do poważnych kwot.[/ramka]

Pozostało 96% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów