Na tej podstawie angaż pracowniczy wolno dać młodocianemu po ukończeniu 16. roku życia, czyli osobie kształcącej się w szkole ponadgimnazjalnej, a nawet gimnazjaliście, który ukończył 16 lat. Zalicza się go do okresów składkowych w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z FUS (wyrok SN z 16 kwietnia 1997 r. (II UKN 60/97).
• Zanim pracodawca przyjmie osobę do wykonywania prac lekkich, musi uzyskać od niej zaświadczenie lekarskie, że proponowane zajęcia nie zagrażają zdrowiu i rozwojowi psychofizycznemu młodocianego. Takie zaangażowanie nie może też mu utrudniać wypełniania obowiązku szkolnego.
To właściwie jest definicja pracy lekkiej. Treść umowy o pracę przy wykonywaniu prac lekkich odpowiada wymogom określonym w art. 29 § 1 k.p., ale rodzaj pracy ma być zgodny z obowiązującym w firmie wykazem prac lekkich. Taką listę określa sam pracodawca, ale uzyskuje na to zgodę lekarza medycyny pracy, a następnie występuje o jej zatwierdzenie do właściwego inspektora pracy.
Nie może być ona sprzeczna z wyszczególnieniem określonym na podstawie art. 204 k.p. w rozporządzeniu Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudnienia przy niektórych z tych prac (DzU nr 200, poz. 2047 ze zm.).
W razie rozwiązania umowy o prace lekkie nie korzysta ona z ochrony zagwarantowanej dla umowy zawartej w celu przygotowania zawodowego. Zatem zawarcie i rozwiązanie umowy przy pracach lekkich rządzi się zasadami, które obowiązują pracowników dorosłych. Po zakończeniu pracy pracodawca musi wydać młodocianemu świadectwo pracy.
• Jeśli szef ma obowiązek sporządzać regulamin pracy, w nim ustala wykaz prac lekkich dla młodocianych (art. 104
1
§ 1 pkt 7a k.p.). Jeśli nie musi ustalać tych przepisów, bo zatrudnia mniej niż 20 osób (art. 104 § 2 k.p.), wtedy listę takich prac publikuje w odrębnym akcie, a przed rozpoczęciem zadań zapoznaje z nim młodocianego. Pracownik potwierdza ten fakt na piśmie.
Przykład
Pan Janusz prowadzi zakład wyrobu obuwia i zatrudnia w nim osiem osób. Do przyuczenia zawodowego przyjął 17-letniego Szymona.
Nie musi sporządzać regulaminu pracy i wykaz prac lekkich oraz wzbronionych młodocianym ma przygotowany w dwóch odrębnych obwieszczeniach przechowywanych w teczkach i wywieszonych na korkowej tablicy.
Zleca panu Szymonowi, aby je przestudiował, a gdy przeczyta, podpisał oświadczenie, że zapoznał się z ich treścią.
• Przy pracach lekkich nie ma przepisów, które określają zasady i wysokość wynagrodzenia za pacę młodocianego. Dlatego wobec zatrudnionych przy pracach lekkich należy stosować ogólne przepisy. Zgodnie z ustawą z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.) wynagrodzenie zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższe od poziomu minimalnego (w tym roku 1386 zł), ale w pierwszym roku pracy można je zmniejszyć do 80 proc.
Pensja młodocianego zaangażowanego na cały etat przy pracach lekkich w pierwszym roku może wynieść 1108,80 zł brutto za miesiąc.
Art. 2002. Wymiar i rozkład czasu pracy przy pracach lekkich
§ 1. Pracodawca ustala wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego zatrudnionego przy lekkiej pracy, uwzględniając tygodniową liczbę godzin nauki wynikającą z programu nauczania, a także z rozkładu zajęć szkolnych młodocianego.
§ 2. Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin. W dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 2 godzin.
§ 3. Wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może jednak przekraczać 6 godzin.
§ 4. Wymiar czasu pracy określony w § 2 i 3 obowiązuje także w przypadku, gdy młodociany jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy. Przed nawiązaniem stosunku pracy pracodawca ma obowiązek uzyskania od młodocianego oświadczenia o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy.
Komentarz
• Pracodawca tak ustala wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego zatrudnionego przy pracy lekkiej, aby nie kolidowało to z jego godzinami nauki i zajęć szkolnych. Dlatego powinien znać ich plan, zarówno w zakresie obowiązkowym, jak i dodatkowym. W interesie młodocianego jest więc jego podanie pracodawcy.
Gdy młodociany zatrudniony na podstawie umowy przy wykonywaniu prac lekkich ma zajęcia szkolne, jego tygodniowy czas pracy nie może przekraczać 12 godzin, a w dniu, kiedy ma szkołę, wolno mu pracować tylko dwie godziny.
Ponadto przy ustalaniu wymiaru czasu pracy każdego młodocianego szef ma zapewnić w każdym tygodniu co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę. Nakazuje mu to art. 203 § 3 k.p. Także do młodocianego odnosi się zasada pięciodniowego tygodnia pracy zagwarantowana w art. 129 § 1 k.p.
Przykład
Pan Jacek, którego warsztat naprawy aut zatrudnił przy pracach lekkich, nie skończył jeszcze 17 lat, a uczęszcza do samochodowej zawodówki. Wtedy, kiedy chodzi do szkoły, jest w warsztacie po 1,5 godziny dziennie, a w soboty, kiedy nie ma zajęć, pracuje przez sześć godzin.
To powoduje, że od wtorku do piątku ma w sumie sześć godzin pracy, w sobotę także sześć, czyli łącznie w tygodniu wypracowuje dopuszczalne kodeksowe 12 godzin. Wolne od pracy ma niedziele i poniedziałki.
• Z kolei podczas ferii szkolnych, czyli zimowych i letnich wakacji, młodociany zatrudniony przy pracy lekkiej może pracować po siedem godzin dziennie i 35 godzin w tygodniu. Takiej osobie wolno wtedy zlecić wykonywanie zadań służbowych np. od poniedziałku do piątku po siedem godzin na dobę, a w soboty i niedziele nie przychodzi do pracy zgodnie z zasadą pięciodniowego tygodnia zajęć.
Jeśli jednak jest to młodociany, który nie skończył 16 lat, to jego dobowe zatrudnienie nie może przekraczać sześciu godzin.
Te normy czasu pracy obowiązują bez względu na ilość pracodawców, u których zatrudniony jest młodociany. Dlatego każdy z nich, aby nie naruszyć tych reguł, powinien odebrać od młodocianego oświadczenie, czy jest zatrudniony u innego pracodawcy (wtedy istotny jest tam jego wymiar czasu pracy) albo o tym, że nie pozostaje w takim zatrudnieniu.
Takie pismo każdy szef włącza do akt osobowych pracownika. Naruszenie tych przepisów przez pracodawcę może skutkować odpowiedzialnością wykroczeniową (art. 281 pkt 5 oraz art. 283 § 1 k.p.).