Takie wnioski płyną z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygnatura akt ILPB2/415-504/11-4/AJ).
Sprawa dotyczyła kobiety, która pracuje jako opiekunka na podstawie umowy-zlecenia. Jest to umowa łącząca osoby prywatne, czyli nianię i rodziców dziecka. Wnioskodawczyni raz w miesiącu wystawia zleceniodawcom rachunek, a do 20. dnia następnego miesiąca odprowadza do urzędu skarbowego zaliczki na PIT. Pyta, jak naliczyć podatek dochodowy w sytuacji, gdy jej miesięczny przychód wynosi 420 zł. Czy może odliczyć koszty jego uzyskania?
Dyrektor Izby zaznaczył na wstępie, że kodeks cywilny umożliwia zawieranie umów przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej; nie ma bowiem wyłączeń dotyczących stron tych umów.
Otrzymywane przez wnioskodawczynię wynagrodzenie nie jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, określonym w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, ale z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy. Dyrektor IS wskazał, że określony w art. 20 ust. 1 katalog innych źródeł ma otwarty charakter, zalicza się do niego również zarobki niani.
Oznacza to, że otrzymywana przez nią zapłata łączy się z pozostałymi przychodami opodatkowanymi według skali, czyli stawek 18 i 32 proc. Niania musi wykazać je w zeznaniu PIT-36 za dany rok podatkowy. Termin rozliczenia upływa 30 kwietnia następnego roku.