Nieczyszczony komin może doprowadzić do tragedii. W okresie grzewczym niestety do takich wypadków dochodzi. Tymczasem przepisy są jasne.
Po pierwsze, przegląd
Zarządcy i właściciele mają dbać o stan techniczny budynków. Do przeprowadzania kontroli okresowych (raz w roku oraz co pięć lat) zobowiązuje art. 62 prawa budowlanego.
W zakres kontroli rocznych wchodzi sprawdzanie przewodów wentylacyjnych, dymowych, spalinowych. Jeśli przewody okażą się niedrożne albo uszkodzone, to właściciele i zarządy budynku muszą je naprawić. Kto nie przeprowadził rocznej kontroli, może zostać ukarany przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego mandatem do 500 zł. Powiatowy inspektor może też nakazać przeprowadzenie kontroli.
Poza tym przepisy zobowiązują też do czyszczenia kominów. Mówi o tym § 30 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 80, poz. 563).
Po drugie, czyszczenie
Zgodnie z nim trzeba czyścić przewody wentylacyjne, dymowe, spalinowe. Najczęściej, bo cztery raz w roku, w budynkach, które są opalane węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Rzadziej, bo dwa razy w roku, czyści się przewody w budynkach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym, natomiast przewody wentylacyjne – raz w roku.