Materiał powstał w ramach projektu Największy Mecenas Kultury

Wydarzenie potrwa dwanaście dni. Bieżąca edycja upływa pod hasłem Beethoven i wielka poezja, stąd w programie znalazło się wiele utworów wokalno-instrumentalnych oraz utworów inspirowanych wielką literaturą, skomponowanych nie tylko przez Beethovena, ale też przez Ferenca Liszta, Gustava Mahlera, Richarda Straussa, Maurice Ravela czy Krzysztofa Pendereckiego.

Cyk koncertów otworzyła IX Symfonia Beethovena ze słynną Odą do radości Fryderyka Schillera. Orkiestrę Narodowego Forum Muzyki, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz kwartet solistów (Chen Reiss, Sarah Romberger, Sung Min Song i Jan Martiník) poprowadził światowej sławy dyrygent, Christoph Eschenbach. Na zakończenie Festiwalu z kolei zabrzmi Kadysz Krzysztofa Pendereckiego i Kaddish Leonarda Bernsteina. Wykonawcami dzieł z tekstem modlitwy za zmarłych będą Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, chór dziecięcy i młodzieżowy Alla Polacca, Natalia Rubiś (sopran), Gerard Edery (kantor) oraz narratorzy: Leah Pisar-Haas oraz Sławomir Holland. Za pulpitem dyrygenckim stanie Christoph König, pierwszy dyrygent gościnny Filharmonii Narodowej.

W ramach tegorocznej edycji występują muzycy Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod kierownictwem maestro Lawrenca Fostera, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej prowadzonej przez Yarosłava Shemeta i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego. Po raz pierwszy na Festiwalu prezentuje się Beethovenorchester z Bonn pod batutą swego muzycznego dyrektora, Dirka Kaftana.

Miłośnicy muzyki wokalnej mają szansę posłuchać cenionych śpiewaków. Do udziału w Festiwalu zaproszeni zostali tacy wokaliści jak Ian Bostridge, Tomasz Konieczny czy Izabela Matuła. W programie znalazły się pieśni Beethovena, Franza Schuberta, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego.

W ramach koncertów kameralnych na scenie pojawił się Orava Quartet z pianistą Łukaszem Kurpińskim, skrzypaczka Viviana Hagner, polska pianistka Ewa Pobłocka oraz francuski pianista Lucas Debargue. Stałym elementem festiwalowego programu jest cykl Nieznane opery. W tym roku wystawiona została opera Verter skomponowana w 1794 roku przez niemieckiego kompozytora działającego we Włoszech – Johannesa Mayra.

Tradycyjnie już Festiwalowi towarzyszy Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe.

Partnerem Głównym Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwika van Beethovena jest marka LOTTO należąca do Totalizatora Sportowego. Wspiera ona Festiwal już dwunasty rok z rzędu, realizując w ten sposób swoją misję działania na rzecz rozwoju polskiej kultury i narodowego dziedzictwa.

Materiał powstał w ramach projektu Największy Mecenas Kultury